Publicitate

RETAIL PARC ARGES S.R.L.

CUI: 43979442 J2021001484129 SRL Cluj, Municipiul Cluj-Napoca
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 43979442
Cod înmatriculare J2021001484129
EUID ROONRC.J2021001484129
Data înmatriculării 2021-03-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, RAŢIU IOAN, 10-12, 4, 400014

Țară: România
Județ: Cluj
Localitate: Municipiul Cluj-Napoca
Stradă: RAŢIU IOAN
Număr: 10-12
Apartament: 4
Cod poștal: 400014

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 2.216.599 RON 3.567.325 RON 2.686.079 RON 857.461 RON 881.246 RON 27.767.795 RON 25.696.166 RON 2.071.629 RON 858.661 RON 26.843.862 RON 102.512 RON 993.064 RON 71.422 RON 6.150 RON 1
2024 2.691.991 RON 3.603.172 RON 2.878.445 RON 625.093 RON 724.727 RON 26.109.404 RON 24.887.680 RON 1.221.724 RON 1.493.754 RON 24.645.295 RON 56.260 RON 263.877 RON 0 RON 29.645 RON 1
2025 2.707.155 RON 3.617.715 RON 3.070.248 RON 472.671 RON 547.467 RON 24.358.490 RON 24.079.195 RON 279.295 RON 1.966.425 RON 22.416.650 RON 0 RON 90.846 RON 0 RON 24.585 RON 1

Reprezentanți și administratori (2)

IUGA IULIAN
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului
DUNCA DAN NICOLAE
administrator
Cluj, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

Lideri din domeniu

Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 220 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.01) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 92% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
2,71 M RON
Rezultat Net 2025
472,7 K RON
Total Active 2025
24,36 M RON
Scor Bonitate
41/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 41/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 2,22 M RON 2,69 M RON 2,71 M RON
Venituri totale 3,57 M RON 3,60 M RON 3,62 M RON
Cheltuieli totale 2,69 M RON 2,88 M RON 3,07 M RON
Rezultat net 857,5 K RON 625,1 K RON 472,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,03 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,01 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,01 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,09 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate24,08 M RON (98.9%)
Active circulante279,3 K RON (1.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe90,8 K RON
Numerar188,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 29,80
Durata încasare (zile) 12

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
20,2%
Marjă netă
17,5%
ROA
1,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 26,84 M RON 27,77 M RON 96,7%
2024 24,65 M RON 26,11 M RON 94,4%
2025 22,42 M RON 24,36 M RON 92,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

41
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 2,22 M RON 2,69 M RON 2,71 M RON ▲ 0,6%
Rezultat net 857,5 K RON 625,1 K RON 472,7 K RON ▼ 24,4%
Total active 27,77 M RON 26,11 M RON 24,36 M RON ▼ 6,7%
Capitaluri proprii 858,7 K RON 1,49 M RON 1,97 M RON ▲ 31,6%
Datorii totale 26,84 M RON 24,65 M RON 22,42 M RON ▼ 9,0%
Lichiditate curentă 0,08 0,05 0,01 ▼ 74,8%
Marjă netă (%) 38,68 23,22 17,46 ▼ 24,8%
Scor bonitate 48 48 41 ▼ 14,6%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (472,7 K RON).
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,03 M RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 92% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (41/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate