Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
NATURAL DE MUNTE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bihor, Sat Criştioru de Jos, Comuna Criştioru de Jos, CRIŞTIORU DE JOS, 124, 417215
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 59.300 RON | 59.300 RON | 52.444 RON | 6.263 RON | 6.856 RON | 256.247 RON | 151.429 RON | 104.818 RON | −118 RON | 19.711 RON | 3.547 RON | 83.599 RON | 236.654 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 322.980 RON | 355.447 RON | 121.111 RON | 228.460 RON | 234.336 RON | 431.192 RON | 107.922 RON | 323.270 RON | 190.298 RON | 36.707 RON | 240.450 RON | 81.735 RON | 204.187 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 59.450 RON | 155.356 RON | 127.157 RON | 27.693 RON | 28.199 RON | 363.469 RON | 107.948 RON | 255.521 RON | 217.991 RON | 37.197 RON | 240.450 RON | 7.500 RON | 108.281 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (19)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4624 Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
- 9321 Activități ale parcurilor tematice și de distracții
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0124 — Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
Top format din 23 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 59,3 K RON | 323,0 K RON | 59,5 K RON |
| Venituri totale | 59,3 K RON | 355,4 K RON | 155,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 52,4 K RON | 121,1 K RON | 127,2 K RON |
| Rezultat net | 6,3 K RON | 228,5 K RON | 27,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 147,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 6,87 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 0,41 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,20 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 9,77 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,25 |
| Durata stocaj (zile) | 1.476 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,93 |
| Durata încasare (zile) | 46 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 19,7 K RON | 256,2 K RON | 7,7% |
| 2024 | 36,7 K RON | 431,2 K RON | 8,5% |
| 2025 | 37,2 K RON | 363,5 K RON | 10,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 59,3 K RON | 323,0 K RON | 59,5 K RON | ▼ 81,6% |
| Rezultat net | 6,3 K RON | 228,5 K RON | 27,7 K RON | ▼ 87,9% |
| Total active | 256,2 K RON | 431,2 K RON | 363,5 K RON | ▼ 15,7% |
| Capitaluri proprii | −118 RON | 190,3 K RON | 218,0 K RON | ▲ 14,6% |
| Datorii totale | 19,7 K RON | 36,7 K RON | 37,2 K RON | ▲ 1,3% |
| Lichiditate curentă | 5,32 | 8,81 | 6,87 | ▼ 22,0% |
| Marjă netă (%) | 10,56 | 70,74 | 46,58 | ▼ 34,2% |
| Scor bonitate | 64 | 95 | 80 | ▼ 15,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (27,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (6.87), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 147,4 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.