Publicitate

SOPOIAN INVEST CONSTRUCT S.R.L.

CUI: 46879332 J2022001968240 SRL Maramureş, Municipiul Baia Mare
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 46879332
Cod înmatriculare J2022001968240
EUID ROONRC.J2022001968240
Data înmatriculării 2022-09-21
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 4 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Maramureş, Municipiul Baia Mare, PLUGARILOR, 44, 430306

Țară: România
Județ: Maramureş
Localitate: Municipiul Baia Mare
Stradă: PLUGARILOR
Număr: 44
Cod poștal: 430306

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 154.865 RON 154.865 RON 91.534 RON 63.187 RON 63.331 RON 86.963 RON 0 RON 86.963 RON 59.466 RON 27.497 RON 69.559 RON 5.629 RON 0 RON 0 RON 1
2024 392.432 RON 396.164 RON 343.251 RON 48.969 RON 52.913 RON 115.757 RON 0 RON 115.757 RON 108.435 RON 7.322 RON 12.833 RON 68.190 RON 0 RON 0 RON 2
2025 229.820 RON 233.005 RON 287.438 RON −56.475 RON −54.433 RON 91.410 RON 0 RON 91.410 RON 50.304 RON 41.106 RON 59.554 RON 13.786 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

SOPOIAN CĂLIN-VIOREL
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (14)

Lideri din domeniu

Top companii din Maramureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 139 companii din județul Maramureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−56.475 RON)
Cifra de Afaceri 2025
229,8 K RON
Rezultat Net 2025
−56,5 K RON
Total Active 2025
91,4 K RON
Scor Bonitate
57/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 57/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 154,9 K RON 392,4 K RON 229,8 K RON
Venituri totale 154,9 K RON 396,2 K RON 233,0 K RON
Cheltuieli totale 91,5 K RON 343,3 K RON 287,4 K RON
Rezultat net 63,2 K RON 49,0 K RON −56,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 334,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 2,22 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 0,78 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,44 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 2,22 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante91,4 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri59,6 K RON
Creanțe13,8 K RON
Numerar18,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 3,86
Durata stocaj (zile) 95
Rotație creanțe (ori/an) 16,67
Durata încasare (zile) 22

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-23,7%
Marjă netă
-24,6%
ROA
-61,8%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 27,5 K RON 87,0 K RON 31,6%
2024 7,3 K RON 115,8 K RON 6,3%
2025 41,1 K RON 91,4 K RON 45,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

57
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 154,9 K RON 392,4 K RON 229,8 K RON ▼ 41,4%
Rezultat net 63,2 K RON 49,0 K RON −56,5 K RON ▼ 215,3%
Total active 87,0 K RON 115,8 K RON 91,4 K RON ▼ 21,0%
Capitaluri proprii 59,5 K RON 108,4 K RON 50,3 K RON ▼ 53,6%
Datorii totale 27,5 K RON 7,3 K RON 41,1 K RON ▲ 461,4%
Lichiditate curentă 3,16 15,81 2,22 ▼ 85,9%
Marjă netă (%) 40,80 12,48 -24,57 ▼ 296,9%
Scor bonitate 87 95 57 ▼ 40,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Lichiditate curentă bună (2.22), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 57/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 334,0 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate