Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

GBC GÁSPÁR BUILDING COMPANY S.R.L.

CUI: 47807784 J2023000099144 SRL Covasna, Sat Filia, Comuna Brăduţ
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 47807784
Cod înmatriculare J2023000099144
EUID ROONRC.J2023000099144
Data înmatriculării 2023-03-14
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 3 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Covasna, Sat Filia, Comuna Brăduţ, FILIA, 373A, 527057

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Sat Filia, Comuna Brăduţ
Stradă: FILIA
Număr: 373A
Cod poștal: 527057

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 84.184 RON 84.224 RON 88.596 RON −5.214 RON −4.372 RON 89.229 RON 70.327 RON 18.902 RON −5.014 RON 94.243 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2024 192.011 RON 192.011 RON 164.812 RON 25.279 RON 27.199 RON 94.395 RON 49.266 RON 45.129 RON 20.265 RON 74.130 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2025 183.433 RON 183.444 RON 182.506 RON −896 RON 938 RON 65.770 RON 28.206 RON 37.564 RON 19.368 RON 46.402 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

GÁSPÁR CSONGOR
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (18)

Lideri din domeniu

Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 14 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.81) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−896 RON)
Cifra de Afaceri 2025
183,4 K RON
Rezultat Net 2025
−896 RON
Total Active 2025
65,8 K RON
Scor Bonitate
37/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 37/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 84,2 K RON 192,0 K RON 183,4 K RON
Venituri totale 84,2 K RON 192,0 K RON 183,4 K RON
Cheltuieli totale 88,6 K RON 164,8 K RON 182,5 K RON
Rezultat net −5,2 K RON 25,3 K RON −896 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 252,5 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,81 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,81 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,81 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 1,42 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate28,2 K RON (42.9%)
Active circulante37,6 K RON (57.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Numerar37,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) –
Durata încasare (zile) –

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
0,5%
Marjă netă
-0,5%
ROA
-1,4%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 94,2 K RON 89,2 K RON 105,6%
2024 74,1 K RON 94,4 K RON 78,5%
2025 46,4 K RON 65,8 K RON 70,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

37
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 84,2 K RON 192,0 K RON 183,4 K RON ▼ 4,5%
Rezultat net −5,2 K RON 25,3 K RON −896 RON ▼ 103,5%
Total active 89,2 K RON 94,4 K RON 65,8 K RON ▼ 30,3%
Capitaluri proprii −5,0 K RON 20,3 K RON 19,4 K RON ▼ 4,4%
Datorii totale 94,2 K RON 74,1 K RON 46,4 K RON ▼ 37,4%
Lichiditate curentă 0,20 0,61 0,81 ▲ 33,0%
Marjă netă (%) -6,19 13,17 -0,49 ▼ 103,7%
Scor bonitate 19 73 37 ▼ 49,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 252,5 K RON.

Riscuri identificate

  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.