SORIDAN LOGEXSPEED S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Arad, Sat Luncşoara, Comuna Hălmăgel, LUNCŞOARA, 40B, 317181
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 734.568 RON | 765.217 RON | 688.953 RON | 68.730 RON | 76.264 RON | 228.966 RON | 114.664 RON | 114.302 RON | 199.327 RON | 29.639 RON | 0 RON | 37.961 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 671.518 RON | 760.529 RON | 787.455 RON | −44.142 RON | −26.926 RON | 300.731 RON | 178.164 RON | 122.567 RON | 155.184 RON | 145.547 RON | 600 RON | 86.151 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 389.679 RON | 440.298 RON | 553.920 RON | −123.493 RON | −113.622 RON | 155.962 RON | 58.264 RON | 97.698 RON | 31.691 RON | 124.271 RON | 661 RON | 59.474 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (26)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0147 Creșterea păsărilor
- 0149 Creşterea altor animale
- 1013 Fabricarea produselor din carne (inclusiv din carne de pasăre)
- 1032 Fabricarea sucurilor de fructe și legume
- 1039 Prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor n.c.a.
- 1051 Fabricarea produselor lactate și a brânzeturilor
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Lideri din domeniu
Top companii din Arad, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,426 companii din județul Arad. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.79) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−123.493 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 734,6 K RON | 671,5 K RON | 389,7 K RON |
| Venituri totale | 765,2 K RON | 760,5 K RON | 440,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 689,0 K RON | 787,5 K RON | 553,9 K RON |
| Rezultat net | 68,7 K RON | −44,1 K RON | −123,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 253,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,79 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,78 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,30 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,26 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 589,53 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 6,55 |
| Durata încasare (zile) | 56 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 29,6 K RON | 229,0 K RON | 12,9% |
| 2024 | 145,5 K RON | 300,7 K RON | 48,4% |
| 2025 | 124,3 K RON | 156,0 K RON | 79,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 734,6 K RON | 671,5 K RON | 389,7 K RON | ▼ 42,0% |
| Rezultat net | 68,7 K RON | −44,1 K RON | −123,5 K RON | ▼ 179,8% |
| Total active | 229,0 K RON | 300,7 K RON | 156,0 K RON | ▼ 48,1% |
| Capitaluri proprii | 199,3 K RON | 155,2 K RON | 31,7 K RON | ▼ 79,6% |
| Datorii totale | 29,6 K RON | 145,5 K RON | 124,3 K RON | ▼ 14,6% |
| Lichiditate curentă | 3,86 | 0,84 | 0,79 | ▼ 6,6% |
| Marjă netă (%) | 9,36 | -6,57 | -31,69 | ▼ 382,3% |
| Scor bonitate | 82 | 40 | 30 | ▼ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (30/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.