Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
NOVA ROCK METAL VELD S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie, CEUAŞU DE CÎMPIE, 354, 547140
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 128.637 RON | 128.638 RON | 97.650 RON | 27.491 RON | 30.988 RON | 36.574 RON | 15.694 RON | 20.880 RON | 27.731 RON | 8.843 RON | 0 RON | 12.200 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 152.326 RON | 152.327 RON | 147.098 RON | 3.785 RON | 5.229 RON | 66.364 RON | 16.304 RON | 50.060 RON | 31.516 RON | 34.848 RON | 0 RON | 6.004 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 194.196 RON | 199.929 RON | 183.588 RON | 14.341 RON | 16.341 RON | 86.081 RON | 55.201 RON | 30.880 RON | 45.857 RON | 40.224 RON | 0 RON | 2.434 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2022 | 395.500 RON | 395.501 RON | 233.459 RON | 158.087 RON | 162.042 RON | 283.419 RON | 125.862 RON | 157.557 RON | 203.944 RON | 79.475 RON | 227 RON | 10.645 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 288.205 RON | 288.211 RON | 202.609 RON | 82.758 RON | 85.602 RON | 197.271 RON | 98.551 RON | 98.720 RON | 136.703 RON | 60.568 RON | 0 RON | 58.487 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 484.935 RON | 502.937 RON | 304.773 RON | 187.037 RON | 198.164 RON | 278.342 RON | 100.497 RON | 177.845 RON | 194.140 RON | 84.202 RON | 0 RON | 7.603 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 73.185 RON | 92.689 RON | 212.535 RON | −120.682 RON | −119.846 RON | 103.775 RON | 79.510 RON | 24.265 RON | 59.674 RON | 44.101 RON | 0 RON | 16.876 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3311 — Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal
Top format din 5 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.55) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−120.682 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 128,6 K RON | 152,3 K RON | 194,2 K RON | 395,5 K RON | 288,2 K RON | 484,9 K RON | 73,2 K RON |
| Venituri totale | 128,6 K RON | 152,3 K RON | 199,9 K RON | 395,5 K RON | 288,2 K RON | 502,9 K RON | 92,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 97,7 K RON | 147,1 K RON | 183,6 K RON | 233,5 K RON | 202,6 K RON | 304,8 K RON | 212,5 K RON |
| Rezultat net | 27,5 K RON | 3,8 K RON | 14,3 K RON | 158,1 K RON | 82,8 K RON | 187,0 K RON | −120,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 330,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,55 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,55 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,17 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,35 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,34 |
| Durata încasare (zile) | 84 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 8,8 K RON | 36,6 K RON | 24,2% |
| 2020 | 34,8 K RON | 66,4 K RON | 52,5% |
| 2021 | 40,2 K RON | 86,1 K RON | 46,7% |
| 2022 | 79,5 K RON | 283,4 K RON | 28,0% |
| 2023 | 60,6 K RON | 197,3 K RON | 30,7% |
| 2024 | 84,2 K RON | 278,3 K RON | 30,3% |
| 2025 | 44,1 K RON | 103,8 K RON | 42,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 128,6 K RON | 152,3 K RON | 194,2 K RON | 395,5 K RON | 288,2 K RON | 484,9 K RON | 73,2 K RON | ▼ 84,9% |
| Rezultat net | 27,5 K RON | 3,8 K RON | 14,3 K RON | 158,1 K RON | 82,8 K RON | 187,0 K RON | −120,7 K RON | ▼ 164,5% |
| Total active | 36,6 K RON | 66,4 K RON | 86,1 K RON | 283,4 K RON | 197,3 K RON | 278,3 K RON | 103,8 K RON | ▼ 62,7% |
| Capitaluri proprii | 27,7 K RON | 31,5 K RON | 45,9 K RON | 203,9 K RON | 136,7 K RON | 194,1 K RON | 59,7 K RON | ▼ 69,3% |
| Datorii totale | 8,8 K RON | 34,8 K RON | 40,2 K RON | 79,5 K RON | 60,6 K RON | 84,2 K RON | 44,1 K RON | ▼ 47,6% |
| Lichiditate curentă | 2,36 | 1,44 | 0,77 | 1,98 | 1,63 | 2,11 | 0,55 | ▼ 74,0% |
| Marjă netă (%) | 21,37 | 2,48 | 7,38 | 39,97 | 28,71 | 38,57 | -164,90 | ▼ 527,5% |
| Scor bonitate | 87 | 62 | 73 | 95 | 75 | 100 | 40 | ▼ 60,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 330,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (40/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.