Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ȘCHIOPU RAIL SPEED S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Loc. Urlaţi, Oraş Urlaţi, TUDOR VLADIMIRESCU, 10A, 5, 3, 33, 106300
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 143.000 RON | 143.000 RON | 34.059 RON | 107.511 RON | 108.941 RON | 120.237 RON | 0 RON | 120.237 RON | 107.711 RON | 12.526 RON | 0 RON | 92.126 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 309.250 RON | 309.250 RON | 86.885 RON | 217.864 RON | 222.365 RON | 245.190 RON | 0 RON | 245.190 RON | 218.104 RON | 27.086 RON | 700 RON | 197.788 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4212 — Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
Top format din 8 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2024–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 143,0 K RON | 309,3 K RON |
| Venituri totale | 143,0 K RON | 309,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 34,1 K RON | 86,9 K RON |
| Rezultat net | 107,5 K RON | 217,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 475,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 9,05 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 9,03 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,72 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 9,05 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 441,79 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,56 |
| Durata încasare (zile) | 233 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2024 | 12,5 K RON | 120,2 K RON | 10,4% |
| 2025 | 27,1 K RON | 245,2 K RON | 11,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 143,0 K RON | 309,3 K RON | ▲ 116,3% |
| Rezultat net | 107,5 K RON | 217,9 K RON | ▲ 102,6% |
| Total active | 120,2 K RON | 245,2 K RON | ▲ 103,9% |
| Capitaluri proprii | 107,7 K RON | 218,1 K RON | ▲ 102,5% |
| Datorii totale | 12,5 K RON | 27,1 K RON | ▲ 116,2% |
| Lichiditate curentă | 9,60 | 9,05 | ▼ 5,7% |
| Marjă netă (%) | 75,18 | 70,45 | ▼ 6,3% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | ▲ 9,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2024, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (217,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (9.05), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 475,5 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2024–2025.