Publicitate

VANGUARD GLOBAL HOLDINGS S.R.L.

CUI: 49365883 J32/12/2024 SRL Sibiu, Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 49365883
Cod înmatriculare J32/12/2024
EUID ROONRC.J32/12/2024
Data înmatriculării 2024-01-08
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 2 ani

Adresă

România, Sibiu, Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu, MIHAI VITEAZU, 44, 555700

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Loc. Tălmaciu, Oraş Tălmaciu
Stradă: MIHAI VITEAZU
Număr: 44
Cod poștal: 555700

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2024 53.768 RON 99.958 RON 185.341 RON −85.383 RON −85.383 RON 1.785.562 RON 1.633.004 RON 152.558 RON −84.383 RON 1.869.945 RON 0 RON 5.316 RON 0 RON 0 RON 0
2025 42.000 RON 45.299 RON 223.106 RON −177.807 RON −177.807 RON 1.777.484 RON 1.591.221 RON 186.263 RON −262.190 RON 2.039.674 RON 0 RON 8.692 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (2)

MINCU GABRIEL
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului
MINCU LUCIAN
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

Lideri din domeniu

Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 113 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2024–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−262.190 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.09) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−177.807 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 114.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
42,0 K RON
Rezultat Net 2025
−177,8 K RON
Total Active 2025
1,78 M RON
Scor Bonitate
19/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 19/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20242025
Cifra de afaceri 53,8 K RON 42,0 K RON
Venituri totale 100,0 K RON 45,3 K RON
Cheltuieli totale 185,3 K RON 223,1 K RON
Rezultat net −85,4 K RON −177,8 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 30,2 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−262.190 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,09 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,09 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,09 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,87 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate1,59 M RON (89.5%)
Active circulante186,3 K RON (10.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe8,7 K RON
Numerar177,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 4,83
Durata încasare (zile) 76

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-423,4%
Marjă netă
-423,4%
ROA
-10,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2024 1,87 M RON 1,79 M RON 104,7%
2025 2,04 M RON 1,78 M RON 114,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

19
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20242025 YoY
Cifra de afaceri 53,8 K RON 42,0 K RON ▼ 21,9%
Rezultat net −85,4 K RON −177,8 K RON ▼ 108,2%
Total active 1,79 M RON 1,78 M RON ▼ 0,5%
Capitaluri proprii −84,4 K RON −262,2 K RON ▼ 210,7%
Datorii totale 1,87 M RON 2,04 M RON ▲ 9,1%
Lichiditate curentă 0,08 0,09 ▲ 11,9%
Marjă netă (%) -158,80 -423,35 ▼ 166,6%
Scor bonitate 19 19 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2024, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 114.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2024–2025.

Publicitate