ALEXDOR IMPEX SRL
Date generale
Adresă
România, Suceava, Municipiul Fălticeni, Str. ARMATEI, 3, 725200
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 244.956 RON | 249.271 RON | 244.130 RON | 2.691 RON | 5.141 RON | 184.609 RON | 145.991 RON | 38.618 RON | 145.640 RON | 38.969 RON | 15.133 RON | 10.821 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 187.102 RON | 187.103 RON | 182.239 RON | 2.993 RON | 4.864 RON | 199.594 RON | 145.991 RON | 53.603 RON | 148.633 RON | 50.961 RON | 11.319 RON | 16.158 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 116.655 RON | 116.655 RON | 118.159 RON | −2.671 RON | −1.504 RON | 185.305 RON | 145.991 RON | 39.314 RON | 145.961 RON | 39.344 RON | 18.592 RON | 12.987 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 2550 Fabricarea produselor metalice obţinute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
Lideri din domeniu
Top companii din Suceava, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2550 — Fabricarea produselor metalice obţinute prin deformare plastică; metalurgia pulberilor
Top format din 3 companii din județul Suceava. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (1) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−2.671 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 245,0 K RON | 187,1 K RON | 116,7 K RON |
| Venituri totale | 249,3 K RON | 187,1 K RON | 116,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 244,1 K RON | 182,2 K RON | 118,2 K RON |
| Rezultat net | 2,7 K RON | 3,0 K RON | −2,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 54,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,53 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,20 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,71 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,27 |
| Durata stocaj (zile) | 58 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 8,98 |
| Durata încasare (zile) | 41 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 39,0 K RON | 184,6 K RON | 21,1% |
| 2024 | 51,0 K RON | 199,6 K RON | 25,5% |
| 2025 | 39,3 K RON | 185,3 K RON | 21,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 245,0 K RON | 187,1 K RON | 116,7 K RON | ▼ 37,7% |
| Rezultat net | 2,7 K RON | 3,0 K RON | −2,7 K RON | ▼ 189,2% |
| Total active | 184,6 K RON | 199,6 K RON | 185,3 K RON | ▼ 7,2% |
| Capitaluri proprii | 145,6 K RON | 148,6 K RON | 146,0 K RON | ▼ 1,8% |
| Datorii totale | 39,0 K RON | 51,0 K RON | 39,3 K RON | ▼ 22,8% |
| Lichiditate curentă | 0,99 | 1,05 | 1,00 | ▼ 5,0% |
| Marjă netă (%) | 1,10 | 1,60 | -2,29 | ▼ 243,1% |
| Scor bonitate | 60 | 75 | 40 | ▼ 46,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (40/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.