Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
KYOCERA AVX COMPONENTS (TIMISOARA) S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Timiş, Sat Remetea Mare, Comuna Remetea Mare, 637, 307350, OLYMPIAN PARK TIMIȘOARA, HALA 2, DN 6/E70
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 171.527.800 RON | 144.574.858 RON | 137.239.763 RON | 7.270.454 RON | 7.335.095 RON | 115.642.950 RON | 87.040.117 RON | 28.602.833 RON | 43.275.827 RON | 70.556.475 RON | 1.447.860 RON | 13.294.341 RON | 2.500 RON | 567.629 RON | 524 |
| 2020 | 78.148.217 RON | 80.621.934 RON | 79.237.706 RON | 1.013.378 RON | 1.384.228 RON | 153.125.778 RON | 90.995.418 RON | 62.130.360 RON | 44.289.205 RON | 108.696.548 RON | 28.637.187 RON | 18.865.225 RON | 2.000 RON | 650.356 RON | 510 |
| 2021 | 403.861.359 RON | 440.022.939 RON | 433.929.895 RON | 3.449.876 RON | 6.093.044 RON | 227.749.566 RON | 83.646.641 RON | 144.102.925 RON | 47.739.083 RON | 178.635.404 RON | 142.107.999 RON | 84.695.023 RON | 1.750 RON | 760.824 RON | 490 |
| 2022 | 597.564.086 RON | 606.030.791 RON | 581.641.877 RON | 19.745.198 RON | 24.388.914 RON | 332.352.464 RON | 57.342.730 RON | 275.009.734 RON | 64.723.590 RON | 268.540.148 RON | 177.078.734 RON | 87.971.678 RON | 0 RON | 1.017.345 RON | 485 |
| 2023 | 637.996.643 RON | 653.778.474 RON | 641.160.766 RON | 9.517.719 RON | 12.617.708 RON | 365.016.695 RON | 42.549.058 RON | 322.467.637 RON | 74.241.309 RON | 291.066.052 RON | 199.941.167 RON | 119.116.074 RON | 0 RON | 1.224.851 RON | 521 |
| 2024 | 580.339.820 RON | 581.119.105 RON | 578.148.350 RON | −2.341.885 RON | 2.970.755 RON | 345.111.814 RON | 32.665.942 RON | 312.445.872 RON | 71.899.424 RON | 272.151.814 RON | 158.380.384 RON | 146.793.689 RON | 0 RON | 1.729.581 RON | 483 |
| 2025 | 570.022.569 RON | 576.822.805 RON | 560.709.520 RON | 10.551.478 RON | 16.113.285 RON | 397.821.269 RON | 39.141.392 RON | 358.679.877 RON | 82.450.902 RON | 315.735.087 RON | 184.712.309 RON | 170.413.156 RON | 0 RON | 3.735.801 RON | 485 |
Reprezentanți și administratori (5)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (22)
- 2611 Fabricarea componentelor electronice
- 2612 Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
- 2640 Fabricarea produselor electronice de larg consum
- 2711 Fabricarea motoarelor, generatoarelor și transformatoarelor electrice
- 2712 Fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității
- 2732 Fabricarea altor fire și cabluri electrice și electronice
- 2733 Fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru fire și cabluri electrice și electronice
- 2931 Fabricarea de echipamente electrice și electronice pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 2932 Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 3099 Fabricarea altor mijloace de transport n.c.a.
- 3313 Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4652 Comerţ cu ridicata de componente şi echipamente electronice şi de telecomunicaţii
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5829 Activități de editare a altor produse software
- 6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
- 6203 Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Lideri din domeniu
Top companii din Timiş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2931 — Fabricarea de echipamente electrice și electronice pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
Top format din 5 companii din județul Timiş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 171,53 M RON | 78,15 M RON | 403,86 M RON | 597,56 M RON | 638,00 M RON | 580,34 M RON | 570,02 M RON |
| Venituri totale | 144,57 M RON | 80,62 M RON | 440,02 M RON | 606,03 M RON | 653,78 M RON | 581,12 M RON | 576,82 M RON |
| Cheltuieli totale | 137,24 M RON | 79,24 M RON | 433,93 M RON | 581,64 M RON | 641,16 M RON | 578,15 M RON | 560,71 M RON |
| Rezultat net | 7,27 M RON | 1,01 M RON | 3,45 M RON | 19,75 M RON | 9,52 M RON | −2,34 M RON | 10,55 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 781,92 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,14 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,55 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,26 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,09 |
| Durata stocaj (zile) | 118 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,34 |
| Durata încasare (zile) | 109 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 70,56 M RON | 115,64 M RON | 61,0% |
| 2020 | 108,70 M RON | 153,13 M RON | 71,0% |
| 2021 | 178,64 M RON | 227,75 M RON | 78,4% |
| 2022 | 268,54 M RON | 332,35 M RON | 80,8% |
| 2023 | 291,07 M RON | 365,02 M RON | 79,7% |
| 2024 | 272,15 M RON | 345,11 M RON | 78,9% |
| 2025 | 315,74 M RON | 397,82 M RON | 79,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 171,53 M RON | 78,15 M RON | 403,86 M RON | 597,56 M RON | 638,00 M RON | 580,34 M RON | 570,02 M RON | ▼ 1,8% |
| Rezultat net | 7,27 M RON | 1,01 M RON | 3,45 M RON | 19,75 M RON | 9,52 M RON | −2,34 M RON | 10,55 M RON | ▲ 550,6% |
| Total active | 115,64 M RON | 153,13 M RON | 227,75 M RON | 332,35 M RON | 365,02 M RON | 345,11 M RON | 397,82 M RON | ▲ 15,3% |
| Capitaluri proprii | 43,28 M RON | 44,29 M RON | 47,74 M RON | 64,72 M RON | 74,24 M RON | 71,90 M RON | 82,45 M RON | ▲ 14,7% |
| Datorii totale | 70,56 M RON | 108,70 M RON | 178,64 M RON | 268,54 M RON | 291,07 M RON | 272,15 M RON | 315,74 M RON | ▲ 16,0% |
| Lichiditate curentă | 0,41 | 0,57 | 0,81 | 1,02 | 1,11 | 1,15 | 1,14 | ▼ 1,1% |
| Marjă netă (%) | 4,24 | 1,30 | 0,85 | 3,30 | 1,49 | -0,40 | 1,85 | ▲ 562,5% |
| Scor bonitate | 50 | 50 | 63 | 70 | 65 | 44 | 57 | ▲ 29,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,55 M RON).
- •Scorul de bonitate de 57/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 781,92 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.