Publicitate

SIBA BETONDESIGN S.R.L.

CUI: 21754317 J38/190/2014 SRL Vâlcea, Municipiul Râmnicu Vâlcea
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 21754317
Cod înmatriculare J38/190/2014
EUID ROONRC.J38/190/2014
Data înmatriculării 2014-04-02
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 12 ani

Adresă

România, Vâlcea, Municipiul Râmnicu Vâlcea, CĂZĂNEŞTI, 204, 240414

Țară: România
Județ: Vâlcea
Localitate: Municipiul Râmnicu Vâlcea
Stradă: CĂZĂNEŞTI
Număr: 204
Cod poștal: 240414

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.363.424 RON 1.387.550 RON 1.229.751 RON 144.155 RON 157.799 RON 659.983 RON 94.714 RON 565.269 RON −204.468 RON 798.174 RON 6.495 RON 271.083 RON 66.277 RON 0 RON 16
2024 1.360.702 RON 1.386.113 RON 1.124.050 RON 220.130 RON 262.063 RON 582.096 RON 63.781 RON 518.315 RON 15.662 RON 523.358 RON 4.661 RON 425.848 RON 43.076 RON 0 RON 11
2025 479.620 RON 976.369 RON 983.004 RON −6.635 RON −6.635 RON 309.687 RON 14.001 RON 295.686 RON 9.027 RON 294.919 RON 2.642 RON 251.330 RON 5.741 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (2)

PĂTRU LIVIU
administrator
Argeş, România
Pagina administratorului
STĂNCIUCU MARIAN
administrator
Vâlcea, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (5)

Lideri din domeniu

Top companii din Vâlcea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 21 companii din județul Vâlcea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−6.635 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 95.2% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
479,6 K RON
Rezultat Net 2025
−6,6 K RON
Total Active 2025
309,7 K RON
Scor Bonitate
37/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 37/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 1,36 M RON 1,36 M RON 479,6 K RON
Venituri totale 1,39 M RON 1,39 M RON 976,4 K RON
Cheltuieli totale 1,23 M RON 1,12 M RON 983,0 K RON
Rezultat net 144,2 K RON 220,1 K RON −6,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 184,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,00 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 0,99 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,14 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,05 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate14,0 K RON (4.5%)
Active circulante295,7 K RON (95.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri2,6 K RON
Creanțe251,3 K RON
Numerar41,7 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 181,54
Durata stocaj (zile) 2
Rotație creanțe (ori/an) 1,91
Durata încasare (zile) 191

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-1,4%
Marjă netă
-1,4%
ROA
-2,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 798,2 K RON 660,0 K RON 120,9%
2024 523,4 K RON 582,1 K RON 89,9%
2025 294,9 K RON 309,7 K RON 95,2%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

37
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 1,36 M RON 1,36 M RON 479,6 K RON ▼ 64,8%
Rezultat net 144,2 K RON 220,1 K RON −6,6 K RON ▼ 103,0%
Total active 660,0 K RON 582,1 K RON 309,7 K RON ▼ 46,8%
Capitaluri proprii −204,5 K RON 15,7 K RON 9,0 K RON ▼ 42,4%
Datorii totale 798,2 K RON 523,4 K RON 294,9 K RON ▼ 43,6%
Lichiditate curentă 0,71 0,99 1,00 ▲ 1,2%
Marjă netă (%) 10,57 16,18 -1,38 ▼ 108,5%
Scor bonitate 47 61 37 ▼ 39,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Grad de îndatorare de 95.2% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate