AUTODEN CLAIM S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Municipiul Călăraşi, SILOZULUI, 2 BIS, 910030
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 96.439 RON | 96.439 RON | 109.924 RON | −14.449 RON | −13.485 RON | 31.578 RON | 4.278 RON | 27.300 RON | 28.089 RON | 3.489 RON | 2.510 RON | 22.190 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 53.938 RON | 53.938 RON | 45.787 RON | 7.653 RON | 8.151 RON | 42.139 RON | 4.278 RON | 37.861 RON | 35.742 RON | 6.397 RON | 2.510 RON | 22.134 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 84.125 RON | 84.125 RON | 58.167 RON | 25.134 RON | 25.958 RON | 64.460 RON | 0 RON | 64.460 RON | 60.876 RON | 3.584 RON | 0 RON | 23.219 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 199.499 RON | 227.457 RON | 194.518 RON | 31.183 RON | 32.939 RON | 67.738 RON | 0 RON | 67.738 RON | 64.170 RON | 3.568 RON | 372 RON | 4.451 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 214.821 RON | 232.868 RON | 131.825 RON | 98.983 RON | 101.043 RON | 87.420 RON | 0 RON | 87.420 RON | 113.153 RON | −25.733 RON | 980 RON | 30.758 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 159.166 RON | 195.489 RON | 170.846 RON | 23.052 RON | 24.643 RON | 107.080 RON | 0 RON | 107.080 RON | 76.206 RON | 30.874 RON | 239 RON | 39.424 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 185.793 RON | 210.212 RON | 235.488 RON | −27.134 RON | −25.276 RON | 239.508 RON | 221.205 RON | 18.303 RON | 49.072 RON | 190.436 RON | 4.488 RON | 10.719 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 436 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.1) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−27.134 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 96,4 K RON | 53,9 K RON | 84,1 K RON | 199,5 K RON | 214,8 K RON | 159,2 K RON | 185,8 K RON |
| Venituri totale | 96,4 K RON | 53,9 K RON | 84,1 K RON | 227,5 K RON | 232,9 K RON | 195,5 K RON | 210,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 109,9 K RON | 45,8 K RON | 58,2 K RON | 194,5 K RON | 131,8 K RON | 170,8 K RON | 235,5 K RON |
| Rezultat net | −14,4 K RON | 7,7 K RON | 25,1 K RON | 31,2 K RON | 99,0 K RON | 23,1 K RON | −27,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 229,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,10 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,07 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,26 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 41,40 |
| Durata stocaj (zile) | 9 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 17,33 |
| Durata încasare (zile) | 21 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,5 K RON | 31,6 K RON | 11,1% |
| 2020 | 6,4 K RON | 42,1 K RON | 15,2% |
| 2021 | 3,6 K RON | 64,5 K RON | 5,6% |
| 2022 | 3,6 K RON | 67,7 K RON | 5,3% |
| 2023 | −25,7 K RON | 87,4 K RON | -29,4% |
| 2024 | 30,9 K RON | 107,1 K RON | 28,8% |
| 2025 | 190,4 K RON | 239,5 K RON | 79,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 96,4 K RON | 53,9 K RON | 84,1 K RON | 199,5 K RON | 214,8 K RON | 159,2 K RON | 185,8 K RON | ▲ 16,7% |
| Rezultat net | −14,4 K RON | 7,7 K RON | 25,1 K RON | 31,2 K RON | 99,0 K RON | 23,1 K RON | −27,1 K RON | ▼ 217,7% |
| Total active | 31,6 K RON | 42,1 K RON | 64,5 K RON | 67,7 K RON | 87,4 K RON | 107,1 K RON | 239,5 K RON | ▲ 123,7% |
| Capitaluri proprii | 28,1 K RON | 35,7 K RON | 60,9 K RON | 64,2 K RON | 113,2 K RON | 76,2 K RON | 49,1 K RON | ▼ 35,6% |
| Datorii totale | 3,5 K RON | 6,4 K RON | 3,6 K RON | 3,6 K RON | −25,7 K RON | 30,9 K RON | 190,4 K RON | ▲ 516,8% |
| Lichiditate curentă | 7,82 | 5,92 | 17,99 | 18,98 | – | 3,47 | 0,10 | ▼ 97,2% |
| Marjă netă (%) | -14,98 | 14,19 | 29,88 | 15,63 | 46,08 | 14,48 | -14,60 | ▼ 200,8% |
| Scor bonitate | 64 | 87 | 100 | 100 | 75 | 80 | 32 | ▼ 60,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 229,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (32/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.