VITIS VINIFERA CONCEPT SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Municipiul Oradea, MIRON COSTIN, 24, 410526
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 521.605 RON | 522.527 RON | 477.069 RON | 40.242 RON | 45.458 RON | 541.306 RON | 445.869 RON | 95.437 RON | −46.515 RON | 587.821 RON | 19.907 RON | 20.521 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 706.350 RON | 756.990 RON | 656.831 RON | 93.096 RON | 100.159 RON | 1.160.285 RON | 973.040 RON | 187.245 RON | 46.582 RON | 1.113.703 RON | 14.965 RON | 18.725 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 1.006.382 RON | 1.008.636 RON | 945.978 RON | 54.608 RON | 62.658 RON | 1.962.580 RON | 1.496.924 RON | 465.656 RON | 101.190 RON | 1.861.390 RON | 127.584 RON | 13.755 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 1.221.351 RON | 1.203.404 RON | 1.002.552 RON | 188.638 RON | 200.852 RON | 2.698.232 RON | 2.278.319 RON | 419.913 RON | 289.829 RON | 2.408.403 RON | 66.887 RON | 19.564 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 1.484.926 RON | 1.437.490 RON | 1.199.988 RON | 222.653 RON | 237.502 RON | 3.208.934 RON | 2.638.540 RON | 570.394 RON | 512.482 RON | 2.696.452 RON | 122.461 RON | 33.851 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 1.624.544 RON | 1.624.545 RON | 1.534.401 RON | 41.407 RON | 90.144 RON | 3.496.494 RON | 2.698.830 RON | 797.664 RON | 553.889 RON | 2.942.605 RON | 205.087 RON | 2.380 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 1.793.104 RON | 1.793.266 RON | 1.695.620 RON | 83.273 RON | 97.646 RON | 3.731.532 RON | 2.757.286 RON | 974.246 RON | 637.161 RON | 3.094.371 RON | 127.266 RON | 24.802 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 0121 Cultivarea strugurilor
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4778 — Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
Top format din 155 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.31) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 82.9% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 521,6 K RON | 706,4 K RON | 1,01 M RON | 1,22 M RON | 1,48 M RON | 1,62 M RON | 1,79 M RON |
| Venituri totale | 522,5 K RON | 757,0 K RON | 1,01 M RON | 1,20 M RON | 1,44 M RON | 1,62 M RON | 1,79 M RON |
| Cheltuieli totale | 477,1 K RON | 656,8 K RON | 946,0 K RON | 1,00 M RON | 1,20 M RON | 1,53 M RON | 1,70 M RON |
| Rezultat net | 40,2 K RON | 93,1 K RON | 54,6 K RON | 188,6 K RON | 222,7 K RON | 41,4 K RON | 83,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,07 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,31 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,27 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,27 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,21 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 14,09 |
| Durata stocaj (zile) | 26 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 72,30 |
| Durata încasare (zile) | 5 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 587,8 K RON | 541,3 K RON | 108,6% |
| 2020 | 1,11 M RON | 1,16 M RON | 96,0% |
| 2021 | 1,86 M RON | 1,96 M RON | 94,8% |
| 2022 | 2,41 M RON | 2,70 M RON | 89,3% |
| 2023 | 2,70 M RON | 3,21 M RON | 84,0% |
| 2024 | 2,94 M RON | 3,50 M RON | 84,2% |
| 2025 | 3,09 M RON | 3,73 M RON | 82,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 521,6 K RON | 706,4 K RON | 1,01 M RON | 1,22 M RON | 1,48 M RON | 1,62 M RON | 1,79 M RON | ▲ 10,4% |
| Rezultat net | 40,2 K RON | 93,1 K RON | 54,6 K RON | 188,6 K RON | 222,7 K RON | 41,4 K RON | 83,3 K RON | ▲ 101,1% |
| Total active | 541,3 K RON | 1,16 M RON | 1,96 M RON | 2,70 M RON | 3,21 M RON | 3,50 M RON | 3,73 M RON | ▲ 6,7% |
| Capitaluri proprii | −46,5 K RON | 46,6 K RON | 101,2 K RON | 289,8 K RON | 512,5 K RON | 553,9 K RON | 637,2 K RON | ▲ 15,0% |
| Datorii totale | 587,8 K RON | 1,11 M RON | 1,86 M RON | 2,41 M RON | 2,70 M RON | 2,94 M RON | 3,09 M RON | ▲ 5,2% |
| Lichiditate curentă | 0,16 | 0,17 | 0,25 | 0,17 | 0,21 | 0,27 | 0,31 | ▲ 16,1% |
| Marjă netă (%) | 7,72 | 13,18 | 5,43 | 15,45 | 14,99 | 2,55 | 4,64 | ▲ 82,0% |
| Scor bonitate | 37 | 61 | 51 | 63 | 68 | 53 | 58 | ▲ 9,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (83,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,07 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 82.9% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.