Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ROMANATI SUD COOPERATIVA AGRICOLĂ
Date generale
Adresă
România, Dolj, Sat Amărăştii de Sus, Comuna Amărăştii de Sus, 207025, T5, P241
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.861.637 RON | 3.061.048 RON | 2.990.955 RON | 54.269 RON | 70.093 RON | 6.847.051 RON | 4.433.439 RON | 2.413.612 RON | 120.523 RON | 2.754.973 RON | 48.856 RON | 2.359.058 RON | 3.971.555 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 1.637.252 RON | 2.578.481 RON | 2.574.248 RON | 3.488 RON | 4.233 RON | 5.279.789 RON | 3.435.995 RON | 1.843.794 RON | 124.011 RON | 2.125.452 RON | 56.616 RON | 1.679.838 RON | 3.030.326 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 1.406.085 RON | 2.372.199 RON | 2.353.840 RON | 15.708 RON | 18.359 RON | 4.488.350 RON | 2.400.260 RON | 2.088.090 RON | 139.719 RON | 2.250.467 RON | 360.235 RON | 1.698.728 RON | 2.098.164 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0112 Cultivarea orezului
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0114 Cultivarea trestiei de zahăr
- 0115 Cultivarea tutunului
- 0116 Cultivarea plantelor pentru fibre textile
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 1041 Fabricarea uleiurilor și grăsimilor
- 1061 Fabricarea produselor de morărit
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4611 — Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
Top format din 22 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.93) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,86 M RON | 1,64 M RON | 1,41 M RON |
| Venituri totale | 3,06 M RON | 2,58 M RON | 2,37 M RON |
| Cheltuieli totale | 2,99 M RON | 2,57 M RON | 2,35 M RON |
| Rezultat net | 54,3 K RON | 3,5 K RON | 15,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,18 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,93 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,77 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,99 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,90 |
| Durata stocaj (zile) | 94 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,83 |
| Durata încasare (zile) | 441 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,75 M RON | 6,85 M RON | 40,2% |
| 2024 | 2,13 M RON | 5,28 M RON | 40,3% |
| 2025 | 2,25 M RON | 4,49 M RON | 50,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,86 M RON | 1,64 M RON | 1,41 M RON | ▼ 14,1% |
| Rezultat net | 54,3 K RON | 3,5 K RON | 15,7 K RON | ▲ 350,3% |
| Total active | 6,85 M RON | 5,28 M RON | 4,49 M RON | ▼ 15,0% |
| Capitaluri proprii | 120,5 K RON | 124,0 K RON | 139,7 K RON | ▲ 12,7% |
| Datorii totale | 2,75 M RON | 2,13 M RON | 2,25 M RON | ▲ 5,9% |
| Lichiditate curentă | 0,88 | 0,87 | 0,93 | ▲ 7,0% |
| Marjă netă (%) | 2,92 | 0,21 | 1,12 | ▲ 433,3% |
| Scor bonitate | 43 | 36 | 51 | ▲ 41,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (15,7 K RON).
- •Scorul de bonitate de 51/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.