Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
OLTENIA TINERILOR FERMIERI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ
Date generale
Adresă
România, Dolj, Loc. Dăbuleni, Oraş Dăbuleni, MIRCEA CEL BĂTRÎN, 91, CLADIREA1, CAMERA2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 32.078 RON | 151.151 RON | 252.776 RON | −101.625 RON | −101.625 RON | 11.622.065 RON | 4.555.622 RON | 7.066.443 RON | −91.221 RON | 2.506.759 RON | 188.170 RON | 6.592.835 RON | 9.206.527 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 796.282 RON | 1.658.335 RON | 1.634.176 RON | 24.159 RON | 24.159 RON | 9.061.082 RON | 4.564.525 RON | 4.496.557 RON | −67.062 RON | 783.428 RON | 12.381 RON | 4.464.386 RON | 8.344.716 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 1.301.088 RON | 2.530.555 RON | 2.279.023 RON | 251.532 RON | 251.532 RON | 8.917.488 RON | 4.843.388 RON | 4.074.100 RON | 191.311 RON | 1.236.802 RON | 13.829 RON | 3.797.675 RON | 7.489.375 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 1.302.513 RON | 2.400.612 RON | 2.273.731 RON | 126.881 RON | 126.881 RON | 10.557.450 RON | 7.175.593 RON | 3.381.857 RON | 423.053 RON | 3.382.848 RON | 2.052.540 RON | 1.090.642 RON | 6.751.549 RON | 0 RON | 4 |
| 2023 | 1.897.421 RON | 2.681.572 RON | 3.183.354 RON | −501.782 RON | −501.782 RON | 7.977.451 RON | 6.481.388 RON | 1.496.063 RON | −986.206 RON | 2.815.406 RON | 450.356 RON | 912.324 RON | 6.148.251 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 1.060.248 RON | 2.752.055 RON | 1.902.672 RON | 849.383 RON | 849.383 RON | 7.867.720 RON | 5.677.440 RON | 2.190.280 RON | 168.991 RON | 2.354.448 RON | 1.177.225 RON | 926.554 RON | 5.344.281 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 1.139.903 RON | 2.050.709 RON | 1.921.564 RON | 70.059 RON | 129.145 RON | 8.478.287 RON | 5.551.847 RON | 2.926.440 RON | 103.292 RON | 3.746.737 RON | 1.225.057 RON | 1.401.142 RON | 4.628.258 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1041 Fabricarea uleiurilor și grăsimilor
- 1061 Fabricarea produselor de morărit
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4611 — Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
Top format din 22 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.78) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,1 K RON | 796,3 K RON | 1,30 M RON | 1,30 M RON | 1,90 M RON | 1,06 M RON | 1,14 M RON |
| Venituri totale | 151,2 K RON | 1,66 M RON | 2,53 M RON | 2,40 M RON | 2,68 M RON | 2,75 M RON | 2,05 M RON |
| Cheltuieli totale | 252,8 K RON | 1,63 M RON | 2,28 M RON | 2,27 M RON | 3,18 M RON | 1,90 M RON | 1,92 M RON |
| Rezultat net | −101,6 K RON | 24,2 K RON | 251,5 K RON | 126,9 K RON | −501,8 K RON | 849,4 K RON | 70,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,71 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,78 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,45 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,08 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,26 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,93 |
| Durata stocaj (zile) | 392 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,81 |
| Durata încasare (zile) | 449 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,51 M RON | 11,62 M RON | 21,6% |
| 2020 | 783,4 K RON | 9,06 M RON | 8,7% |
| 2021 | 1,24 M RON | 8,92 M RON | 13,9% |
| 2022 | 3,38 M RON | 10,56 M RON | 32,0% |
| 2023 | 2,82 M RON | 7,98 M RON | 35,3% |
| 2024 | 2,35 M RON | 7,87 M RON | 29,9% |
| 2025 | 3,75 M RON | 8,48 M RON | 44,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,1 K RON | 796,3 K RON | 1,30 M RON | 1,30 M RON | 1,90 M RON | 1,06 M RON | 1,14 M RON | ▲ 7,5% |
| Rezultat net | −101,6 K RON | 24,2 K RON | 251,5 K RON | 126,9 K RON | −501,8 K RON | 849,4 K RON | 70,1 K RON | ▼ 91,8% |
| Total active | 11,62 M RON | 9,06 M RON | 8,92 M RON | 10,56 M RON | 7,98 M RON | 7,87 M RON | 8,48 M RON | ▲ 7,8% |
| Capitaluri proprii | −91,2 K RON | −67,1 K RON | 191,3 K RON | 423,1 K RON | −986,2 K RON | 169,0 K RON | 103,3 K RON | ▼ 38,9% |
| Datorii totale | 2,51 M RON | 783,4 K RON | 1,24 M RON | 3,38 M RON | 2,82 M RON | 2,35 M RON | 3,75 M RON | ▲ 59,1% |
| Lichiditate curentă | 2,82 | 5,74 | 3,29 | 1,00 | 0,53 | 0,93 | 0,78 | ▼ 16,0% |
| Marjă netă (%) | -316,81 | 3,03 | 19,33 | 9,74 | -26,45 | 80,11 | 6,15 | ▼ 92,3% |
| Scor bonitate | 41 | 67 | 78 | 41 | 24 | 61 | 48 | ▼ 21,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (70,1 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,71 M RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (48/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.