Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TERA TURISM SRL
Date generale
Adresă
România, Buzău, Municipiul Râmnicu Sărat, Str. PATRIEI, CART. ZONA POD, 9, G, P, 2, 125300
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 155.446 RON | 158.158 RON | 111.728 RON | 44.848 RON | 46.430 RON | 452.361 RON | 35.205 RON | 417.156 RON | 309.374 RON | 142.987 RON | 14.965 RON | 346.705 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 91.216 RON | 92.761 RON | 85.153 RON | 6.647 RON | 7.608 RON | 451.448 RON | 34.442 RON | 417.006 RON | 294.969 RON | 156.479 RON | 14.695 RON | 354.651 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 98.144 RON | 100.548 RON | 55.859 RON | 43.682 RON | 44.689 RON | 465.838 RON | 33.678 RON | 432.160 RON | 328.125 RON | 137.713 RON | 14.695 RON | 369.774 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 142.221 RON | 151.295 RON | 71.923 RON | 77.859 RON | 79.372 RON | 511.502 RON | 32.915 RON | 478.587 RON | 405.984 RON | 105.518 RON | 14.695 RON | 386.354 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 141.870 RON | 142.876 RON | 75.649 RON | 65.798 RON | 67.227 RON | 536.072 RON | 32.152 RON | 503.920 RON | 471.781 RON | 64.291 RON | 18.262 RON | 413.542 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 150.994 RON | 151.904 RON | 82.007 RON | 68.378 RON | 69.897 RON | 590.999 RON | 31.452 RON | 559.547 RON | 540.159 RON | 50.840 RON | 18.523 RON | 476.341 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 125.769 RON | 126.386 RON | 93.087 RON | 32.035 RON | 33.299 RON | 649.911 RON | 30.687 RON | 619.224 RON | 572.193 RON | 77.718 RON | 17.472 RON | 489.603 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 4931 Transporturi terestre de pasageri, pe bază de grafic
- 4932 Transporturi terestre de pasageri, ocazionale
- 4933 Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 5232 Activități de intermediere pentru transportul de pasageri
- 5330 Servicii de intermediere pentru activități poștale și de curier
- 5540 Intermedieri pentru servicii de cazare
- 5640 Intermedieri pentru servicii de alimentație și de servire a băuturilor
- 7430 Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
- 7751 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul autoturismelor, autorulotelor și remorcilor
- 7752 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul altor bunuri corporale și bunuri intangibile (exceptând financiare)
- 7911 Activități ale agențiilor turistice
- 7912 Activități ale tur-operatorilor
- 7990 Alte servicii de rezervare și asistență turistică
- 8220 Activități ale centrelor de intermediere telefonică (call center)
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Buzău, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7912 — Activități ale tur-operatorilor
Top format din 10 companii din județul Buzău. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155,4 K RON | 91,2 K RON | 98,1 K RON | 142,2 K RON | 141,9 K RON | 151,0 K RON | 125,8 K RON |
| Venituri totale | 158,2 K RON | 92,8 K RON | 100,5 K RON | 151,3 K RON | 142,9 K RON | 151,9 K RON | 126,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 111,7 K RON | 85,2 K RON | 55,9 K RON | 71,9 K RON | 75,6 K RON | 82,0 K RON | 93,1 K RON |
| Rezultat net | 44,8 K RON | 6,6 K RON | 43,7 K RON | 77,9 K RON | 65,8 K RON | 68,4 K RON | 32,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 140,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 7,97 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 7,74 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,44 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 8,36 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 7,20 |
| Durata stocaj (zile) | 51 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,26 |
| Durata încasare (zile) | 1.421 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 143,0 K RON | 452,4 K RON | 31,6% |
| 2020 | 156,5 K RON | 451,4 K RON | 34,7% |
| 2021 | 137,7 K RON | 465,8 K RON | 29,6% |
| 2022 | 105,5 K RON | 511,5 K RON | 20,6% |
| 2023 | 64,3 K RON | 536,1 K RON | 12,0% |
| 2024 | 50,8 K RON | 591,0 K RON | 8,6% |
| 2025 | 77,7 K RON | 649,9 K RON | 12,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155,4 K RON | 91,2 K RON | 98,1 K RON | 142,2 K RON | 141,9 K RON | 151,0 K RON | 125,8 K RON | ▼ 16,7% |
| Rezultat net | 44,8 K RON | 6,6 K RON | 43,7 K RON | 77,9 K RON | 65,8 K RON | 68,4 K RON | 32,0 K RON | ▼ 53,2% |
| Total active | 452,4 K RON | 451,4 K RON | 465,8 K RON | 511,5 K RON | 536,1 K RON | 591,0 K RON | 649,9 K RON | ▲ 10,0% |
| Capitaluri proprii | 309,4 K RON | 295,0 K RON | 328,1 K RON | 406,0 K RON | 471,8 K RON | 540,2 K RON | 572,2 K RON | ▲ 5,9% |
| Datorii totale | 143,0 K RON | 156,5 K RON | 137,7 K RON | 105,5 K RON | 64,3 K RON | 50,8 K RON | 77,7 K RON | ▲ 52,9% |
| Lichiditate curentă | 2,92 | 2,66 | 3,14 | 4,54 | 7,84 | 11,01 | 7,97 | ▼ 27,6% |
| Marjă netă (%) | 28,85 | 7,29 | 44,51 | 54,75 | 46,38 | 45,29 | 25,47 | ▼ 43,8% |
| Scor bonitate | 87 | 75 | 100 | 100 | 87 | 100 | 80 | ▼ 20,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (32,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (7.97), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 140,0 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.