Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ESPE ENERGIA SRL
Date generale
Adresă
România, Timiş, Sat Ghiroda, Comuna Ghiroda, DN 6, KM 551,6 STANGA, BIROU 1,, 1911
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 8.016.688 RON | 19.789.310 RON | 18.197.723 RON | 1.372.168 RON | 1.591.587 RON | 102.925.226 RON | 87.782.157 RON | 15.143.069 RON | 27.015.810 RON | 75.969.785 RON | 681.597 RON | 1.537.072 RON | 0 RON | 156.896 RON | 0 |
| 2020 | 25.924.442 RON | 38.866.947 RON | 33.937.169 RON | 4.196.699 RON | 4.929.778 RON | 99.211.442 RON | 82.850.459 RON | 16.360.983 RON | 31.212.509 RON | 67.998.948 RON | 631.541 RON | 2.597.835 RON | 0 RON | 96.542 RON | 0 |
| 2021 | 14.528.899 RON | 23.464.698 RON | 17.777.158 RON | 3.578.013 RON | 5.687.540 RON | 100.154.043 RON | 81.602.033 RON | 18.552.010 RON | 34.790.522 RON | 62.158.285 RON | 595.999 RON | 1.711.652 RON | 0 RON | 352.692 RON | 1 |
| 2022 | 28.308.053 RON | 38.378.172 RON | 14.606.007 RON | 15.592.312 RON | 23.772.165 RON | 129.432.071 RON | 114.830.065 RON | 14.602.006 RON | 50.888.153 RON | 78.278.263 RON | 2.424.614 RON | 7.986.623 RON | 0 RON | 370.088 RON | 3 |
| 2023 | 26.607.717 RON | 43.667.056 RON | 24.379.867 RON | 13.811.798 RON | 19.287.189 RON | 139.791.937 RON | 121.746.637 RON | 18.045.300 RON | 64.692.197 RON | 70.527.255 RON | 4.502.289 RON | 9.417.174 RON | 0 RON | 147.042 RON | 3 |
| 2024 | 23.499.025 RON | 58.418.801 RON | 41.689.754 RON | 15.072.506 RON | 16.729.047 RON | 148.630.109 RON | 118.438.904 RON | 30.191.205 RON | 84.681.867 RON | 59.518.024 RON | 21.390.966 RON | 4.314.270 RON | 0 RON | 192.782 RON | 5 |
| 2025 | 35.194.135 RON | 23.069.264 RON | 21.794.500 RON | 1.106.386 RON | 1.274.764 RON | 146.396.810 RON | 128.621.408 RON | 17.775.402 RON | 84.728.671 RON | 57.753.969 RON | 767.116 RON | 11.113.794 RON | 0 RON | 708.830 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (4)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 3516 Depozitarea energiei electrice
- 3540 Activități ale agenților și brokerilor din domeniul energiei electrice și a gazelor naturale
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Lideri din domeniu
Top companii din Timiş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3512 — Producția de energie electrică din resurse regenerabile
Top format din 113 companii din județul Timiş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.31) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,02 M RON | 25,92 M RON | 14,53 M RON | 28,31 M RON | 26,61 M RON | 23,50 M RON | 35,19 M RON |
| Venituri totale | 19,79 M RON | 38,87 M RON | 23,46 M RON | 38,38 M RON | 43,67 M RON | 58,42 M RON | 23,07 M RON |
| Cheltuieli totale | 18,20 M RON | 33,94 M RON | 17,78 M RON | 14,61 M RON | 24,38 M RON | 41,69 M RON | 21,79 M RON |
| Rezultat net | 1,37 M RON | 4,20 M RON | 3,58 M RON | 15,59 M RON | 13,81 M RON | 15,07 M RON | 1,11 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 35,83 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,31 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,29 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,10 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,53 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 45,88 |
| Durata stocaj (zile) | 8 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,17 |
| Durata încasare (zile) | 115 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 75,97 M RON | 102,93 M RON | 73,8% |
| 2020 | 68,00 M RON | 99,21 M RON | 68,5% |
| 2021 | 62,16 M RON | 100,15 M RON | 62,1% |
| 2022 | 78,28 M RON | 129,43 M RON | 60,5% |
| 2023 | 70,53 M RON | 139,79 M RON | 50,5% |
| 2024 | 59,52 M RON | 148,63 M RON | 40,0% |
| 2025 | 57,75 M RON | 146,40 M RON | 39,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,02 M RON | 25,92 M RON | 14,53 M RON | 28,31 M RON | 26,61 M RON | 23,50 M RON | 35,19 M RON | ▲ 49,8% |
| Rezultat net | 1,37 M RON | 4,20 M RON | 3,58 M RON | 15,59 M RON | 13,81 M RON | 15,07 M RON | 1,11 M RON | ▼ 92,7% |
| Total active | 102,93 M RON | 99,21 M RON | 100,15 M RON | 129,43 M RON | 139,79 M RON | 148,63 M RON | 146,40 M RON | ▼ 1,5% |
| Capitaluri proprii | 27,02 M RON | 31,21 M RON | 34,79 M RON | 50,89 M RON | 64,69 M RON | 84,68 M RON | 84,73 M RON | ▲ 0,1% |
| Datorii totale | 75,97 M RON | 68,00 M RON | 62,16 M RON | 78,28 M RON | 70,53 M RON | 59,52 M RON | 57,75 M RON | ▼ 3,0% |
| Lichiditate curentă | 0,20 | 0,24 | 0,30 | 0,19 | 0,26 | 0,51 | 0,31 | ▼ 39,3% |
| Marjă netă (%) | 17,12 | 16,19 | 24,63 | 55,08 | 51,91 | 64,14 | 3,14 | ▼ 95,1% |
| Scor bonitate | 55 | 73 | 60 | 68 | 60 | 78 | 55 | ▼ 29,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,11 M RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 35,83 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.