Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MATECO S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5, TUDOR VLADIMIRESCU, 22, 5, Cladirea Green Gate Offices, Etaj 5, 516Campus18
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 122.626.606 RON | 134.748.134 RON | 113.573.137 RON | 18.292.747 RON | 21.174.997 RON | 105.897.993 RON | 46.039.664 RON | 59.858.329 RON | 67.064.290 RON | 39.270.259 RON | 4.127.358 RON | 18.072.572 RON | 158.537 RON | 595.093 RON | 122 |
| 2020 | 111.031.409 RON | 117.441.148 RON | 105.370.502 RON | 11.308.443 RON | 12.070.646 RON | 88.558.146 RON | 46.939.800 RON | 41.618.346 RON | 78.372.830 RON | 10.611.172 RON | 4.975.444 RON | 16.359.297 RON | 9.616 RON | 435.472 RON | 123 |
| 2021 | 126.138.433 RON | 134.663.618 RON | 122.022.016 RON | 10.976.509 RON | 12.641.602 RON | 85.038.845 RON | 36.613.218 RON | 48.425.627 RON | 74.702.754 RON | 11.833.047 RON | 7.278.083 RON | 18.256.984 RON | 6.169 RON | 1.503.125 RON | 131 |
| 2022 | 157.363.109 RON | 162.271.697 RON | 152.044.069 RON | 9.241.356 RON | 10.227.628 RON | 100.122.552 RON | 33.096.531 RON | 67.026.021 RON | 83.944.109 RON | 17.477.094 RON | 12.483.876 RON | 31.776.563 RON | 22.501 RON | 1.321.152 RON | 143 |
| 2023 | 201.879.497 RON | 211.298.566 RON | 187.341.984 RON | 20.459.883 RON | 23.956.582 RON | 120.170.802 RON | 24.568.040 RON | 95.602.762 RON | 104.403.992 RON | 16.706.205 RON | 11.323.304 RON | 78.150.370 RON | 19.940 RON | 959.335 RON | 154 |
| 2024 | 209.470.733 RON | 219.188.862 RON | 191.159.029 RON | 23.418.950 RON | 28.029.833 RON | 105.896.748 RON | 19.450.838 RON | 86.445.910 RON | 89.477.051 RON | 17.774.965 RON | 9.083.257 RON | 73.157.449 RON | 20.597 RON | 1.565.560 RON | 140 |
| 2025 | 219.948.375 RON | 231.945.351 RON | 209.229.195 RON | 19.235.214 RON | 22.716.156 RON | 102.289.637 RON | 18.428.734 RON | 83.860.903 RON | 85.344.914 RON | 17.941.543 RON | 8.453.669 RON | 69.407.410 RON | 25.919 RON | 1.410.434 RON | 148 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (31)
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8123 Alte activități de curățenie
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7732 — Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
Top format din 167 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 122,63 M RON | 111,03 M RON | 126,14 M RON | 157,36 M RON | 201,88 M RON | 209,47 M RON | 219,95 M RON |
| Venituri totale | 134,75 M RON | 117,44 M RON | 134,66 M RON | 162,27 M RON | 211,30 M RON | 219,19 M RON | 231,95 M RON |
| Cheltuieli totale | 113,57 M RON | 105,37 M RON | 122,02 M RON | 152,04 M RON | 187,34 M RON | 191,16 M RON | 209,23 M RON |
| Rezultat net | 18,29 M RON | 11,31 M RON | 10,98 M RON | 9,24 M RON | 20,46 M RON | 23,42 M RON | 19,24 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 244,72 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,67 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,20 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,33 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 5,70 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 26,02 |
| Durata stocaj (zile) | 14 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,17 |
| Durata încasare (zile) | 115 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 39,27 M RON | 105,90 M RON | 37,1% |
| 2020 | 10,61 M RON | 88,56 M RON | 12,0% |
| 2021 | 11,83 M RON | 85,04 M RON | 13,9% |
| 2022 | 17,48 M RON | 100,12 M RON | 17,5% |
| 2023 | 16,71 M RON | 120,17 M RON | 13,9% |
| 2024 | 17,77 M RON | 105,90 M RON | 16,8% |
| 2025 | 17,94 M RON | 102,29 M RON | 17,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 122,63 M RON | 111,03 M RON | 126,14 M RON | 157,36 M RON | 201,88 M RON | 209,47 M RON | 219,95 M RON | ▲ 5,0% |
| Rezultat net | 18,29 M RON | 11,31 M RON | 10,98 M RON | 9,24 M RON | 20,46 M RON | 23,42 M RON | 19,24 M RON | ▼ 17,9% |
| Total active | 105,90 M RON | 88,56 M RON | 85,04 M RON | 100,12 M RON | 120,17 M RON | 105,90 M RON | 102,29 M RON | ▼ 3,4% |
| Capitaluri proprii | 67,06 M RON | 78,37 M RON | 74,70 M RON | 83,94 M RON | 104,40 M RON | 89,48 M RON | 85,34 M RON | ▼ 4,6% |
| Datorii totale | 39,27 M RON | 10,61 M RON | 11,83 M RON | 17,48 M RON | 16,71 M RON | 17,77 M RON | 17,94 M RON | ▲ 0,9% |
| Lichiditate curentă | 1,52 | 3,92 | 4,09 | 3,84 | 5,72 | 4,86 | 4,67 | ▼ 3,9% |
| Marjă netă (%) | 14,92 | 10,18 | 8,70 | 5,87 | 10,13 | 11,18 | 8,75 | ▼ 21,7% |
| Scor bonitate | 82 | 87 | 90 | 82 | 100 | 95 | 82 | ▼ 13,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (19,24 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.67), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 244,72 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.