Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PLOIESTI SHOPPING CITY SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, FLOREASCA, 169A, 5, 1, CLĂDIREA A, SECŢIUNEA A5.1, BIROUL NR. 28
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 40.833.233 RON | 59.894.809 RON | 56.063.738 RON | 3.831.071 RON | 3.831.071 RON | 533.891.056 RON | 474.742.042 RON | 59.149.014 RON | 209.013.828 RON | 321.631.924 RON | 660.984 RON | 5.961.390 RON | 3.248.508 RON | 3.204 RON | 9 |
| 2020 | 46.508.508 RON | 48.370.857 RON | 54.620.085 RON | −6.379.571 RON | −6.249.228 RON | 600.737.583 RON | 537.612.260 RON | 63.125.323 RON | 263.634.475 RON | 329.426.823 RON | 0 RON | 6.047.932 RON | 3.216.546 RON | 3.375 RON | 10 |
| 2021 | 57.920.270 RON | 59.506.470 RON | 46.442.194 RON | 10.416.434 RON | 13.064.276 RON | 602.135.044 RON | 530.991.261 RON | 71.143.783 RON | 274.056.993 RON | 324.861.059 RON | 0 RON | 5.347.259 RON | 3.227.024 RON | 10.032 RON | 10 |
| 2022 | 69.641.752 RON | 82.687.553 RON | 62.196.852 RON | 17.938.816 RON | 20.490.701 RON | 687.403.478 RON | 656.026.096 RON | 31.377.382 RON | 381.565.092 RON | 308.356.894 RON | 3.879 RON | 9.062.569 RON | 3.749.270 RON | 6.267.778 RON | 10 |
| 2023 | 77.252.375 RON | 83.263.356 RON | 59.688.117 RON | 20.408.866 RON | 23.575.239 RON | 794.439.929 RON | 738.503.968 RON | 55.935.961 RON | 497.933.900 RON | 296.613.896 RON | 122 RON | 7.808.241 RON | 4.555.717 RON | 4.663.584 RON | 1 |
| 2024 | 83.296.574 RON | 85.453.644 RON | 70.274.018 RON | 12.023.463 RON | 15.179.626 RON | 873.232.262 RON | 828.604.585 RON | 44.627.677 RON | 558.270.961 RON | 313.774.186 RON | 840 RON | 19.116.630 RON | 5.023.384 RON | 3.836.269 RON | 0 |
| 2025 | 96.100.386 RON | 104.770.952 RON | 79.284.783 RON | 22.068.412 RON | 25.486.169 RON | 1.004.641.531 RON | 957.101.742 RON | 47.539.789 RON | 556.813.482 RON | 446.820.765 RON | 0 RON | 9.958.235 RON | 5.919.637 RON | 4.912.353 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (29)
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 6421 Activități ale holding-urilor
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 4,703 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.11) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 40,83 M RON | 46,51 M RON | 57,92 M RON | 69,64 M RON | 77,25 M RON | 83,30 M RON | 96,10 M RON |
| Venituri totale | 59,89 M RON | 48,37 M RON | 59,51 M RON | 82,69 M RON | 83,26 M RON | 85,45 M RON | 104,77 M RON |
| Cheltuieli totale | 56,06 M RON | 54,62 M RON | 46,44 M RON | 62,20 M RON | 59,69 M RON | 70,27 M RON | 79,28 M RON |
| Rezultat net | 3,83 M RON | −6,38 M RON | 10,42 M RON | 17,94 M RON | 20,41 M RON | 12,02 M RON | 22,07 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 104,32 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,11 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,11 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,08 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 9,65 |
| Durata încasare (zile) | 38 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 321,63 M RON | 533,89 M RON | 60,2% |
| 2020 | 329,43 M RON | 600,74 M RON | 54,8% |
| 2021 | 324,86 M RON | 602,14 M RON | 54,0% |
| 2022 | 308,36 M RON | 687,40 M RON | 44,9% |
| 2023 | 296,61 M RON | 794,44 M RON | 37,3% |
| 2024 | 313,77 M RON | 873,23 M RON | 35,9% |
| 2025 | 446,82 M RON | 1.004,64 M RON | 44,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 40,83 M RON | 46,51 M RON | 57,92 M RON | 69,64 M RON | 77,25 M RON | 83,30 M RON | 96,10 M RON | ▲ 15,4% |
| Rezultat net | 3,83 M RON | −6,38 M RON | 10,42 M RON | 17,94 M RON | 20,41 M RON | 12,02 M RON | 22,07 M RON | ▲ 83,5% |
| Total active | 533,89 M RON | 600,74 M RON | 602,14 M RON | 687,40 M RON | 794,44 M RON | 873,23 M RON | 1.004,64 M RON | ▲ 15,0% |
| Capitaluri proprii | 209,01 M RON | 263,63 M RON | 274,06 M RON | 381,57 M RON | 497,93 M RON | 558,27 M RON | 556,81 M RON | ▼ 0,3% |
| Datorii totale | 321,63 M RON | 329,43 M RON | 324,86 M RON | 308,36 M RON | 296,61 M RON | 313,77 M RON | 446,82 M RON | ▲ 42,4% |
| Lichiditate curentă | 0,18 | 0,19 | 0,22 | 0,10 | 0,19 | 0,14 | 0,11 | ▼ 25,2% |
| Marjă netă (%) | 9,38 | -13,72 | 17,98 | 25,76 | 26,42 | 14,43 | 22,96 | ▲ 59,1% |
| Scor bonitate | 55 | 45 | 73 | 73 | 78 | 65 | 73 | ▲ 12,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (22,07 M RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 104,32 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.