Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
B.I.G. TRAK TRANS SRL
Date generale
Adresă
România, Mehedinţi, Sat Nicolae Bălcescu, Oraş Vânju Mare, NICOLAE BĂLCESCU, 72, 225402, STR. PRINCIPALĂ
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2.793.721 RON | 3.037.399 RON | 1.498.519 RON | 1.509.641 RON | 1.538.880 RON | 6.063.251 RON | 1.019.199 RON | 5.044.052 RON | 2.742.460 RON | 3.320.791 RON | 0 RON | 1.341.782 RON | 0 RON | 0 RON | 14 |
| 2020 | 1.354.998 RON | 4.667.729 RON | 3.637.540 RON | 990.148 RON | 1.030.189 RON | 6.046.315 RON | 656.729 RON | 5.389.586 RON | 3.732.608 RON | 2.313.707 RON | 0 RON | 3.157.311 RON | 0 RON | 0 RON | 12 |
| 2021 | 1.835.771 RON | 2.870.790 RON | 4.224.735 RON | −1.378.654 RON | −1.353.945 RON | 5.007.790 RON | 1.285.578 RON | 3.722.212 RON | 2.353.955 RON | 1.919.392 RON | 0 RON | 2.284.549 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2022 | 4.870.816 RON | 5.080.068 RON | 5.031.770 RON | −77.929 RON | 48.298 RON | 4.809.138 RON | 1.108.915 RON | 3.700.223 RON | 2.276.026 RON | 1.798.669 RON | 0 RON | 2.751.815 RON | 0 RON | 0 RON | 10 |
| 2023 | 2.462.977 RON | 2.858.738 RON | 2.229.445 RON | 608.373 RON | 629.293 RON | 5.298.783 RON | 1.269.121 RON | 4.029.662 RON | 2.884.399 RON | 2.414.384 RON | 0 RON | 2.122.250 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2024 | 2.595.913 RON | 2.761.893 RON | 3.011.261 RON | −249.368 RON | −249.368 RON | 5.220.664 RON | 749.430 RON | 4.471.234 RON | 2.635.032 RON | 2.585.632 RON | 0 RON | 2.913.333 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2025 | 2.725.616 RON | 2.798.473 RON | 2.565.716 RON | 195.516 RON | 232.757 RON | 5.508.161 RON | 908.771 RON | 4.599.390 RON | 2.830.547 RON | 2.677.614 RON | 8.136 RON | 2.771.169 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (21)
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4540 Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 5320 Alte activități poștale și de curier
- 5320 Alte activități poștale și de curier
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
Lideri din domeniu
Top companii din Mehedinţi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 542 companii din județul Mehedinţi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,79 M RON | 1,35 M RON | 1,84 M RON | 4,87 M RON | 2,46 M RON | 2,60 M RON | 2,73 M RON |
| Venituri totale | 3,04 M RON | 4,67 M RON | 2,87 M RON | 5,08 M RON | 2,86 M RON | 2,76 M RON | 2,80 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,50 M RON | 3,64 M RON | 4,22 M RON | 5,03 M RON | 2,23 M RON | 3,01 M RON | 2,57 M RON |
| Rezultat net | 1,51 M RON | 990,1 K RON | −1,38 M RON | −77,9 K RON | 608,4 K RON | −249,4 K RON | 195,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,08 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,72 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,71 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,68 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 2,06 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 335,01 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,98 |
| Durata încasare (zile) | 371 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,32 M RON | 6,06 M RON | 54,8% |
| 2020 | 2,31 M RON | 6,05 M RON | 38,3% |
| 2021 | 1,92 M RON | 5,01 M RON | 38,3% |
| 2022 | 1,80 M RON | 4,81 M RON | 37,4% |
| 2023 | 2,41 M RON | 5,30 M RON | 45,6% |
| 2024 | 2,59 M RON | 5,22 M RON | 49,5% |
| 2025 | 2,68 M RON | 5,51 M RON | 48,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,79 M RON | 1,35 M RON | 1,84 M RON | 4,87 M RON | 2,46 M RON | 2,60 M RON | 2,73 M RON | ▲ 5,0% |
| Rezultat net | 1,51 M RON | 990,1 K RON | −1,38 M RON | −77,9 K RON | 608,4 K RON | −249,4 K RON | 195,5 K RON | ▲ 178,4% |
| Total active | 6,06 M RON | 6,05 M RON | 5,01 M RON | 4,81 M RON | 5,30 M RON | 5,22 M RON | 5,51 M RON | ▲ 5,5% |
| Capitaluri proprii | 2,74 M RON | 3,73 M RON | 2,35 M RON | 2,28 M RON | 2,88 M RON | 2,64 M RON | 2,83 M RON | ▲ 7,4% |
| Datorii totale | 3,32 M RON | 2,31 M RON | 1,92 M RON | 1,80 M RON | 2,41 M RON | 2,59 M RON | 2,68 M RON | ▲ 3,6% |
| Lichiditate curentă | 1,52 | 2,33 | 1,94 | 2,06 | 1,67 | 1,73 | 1,72 | ▼ 0,7% |
| Marjă netă (%) | 54,04 | 73,07 | -75,10 | -1,60 | 24,70 | -9,61 | 7,17 | ▲ 174,6% |
| Scor bonitate | 77 | 87 | 54 | 72 | 82 | 67 | 85 | ▲ 26,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (195,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,08 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.