Publicitate

OMERON DISCOVERIES S.R.L.

CUI: 39200063 J2018000317387 SRL Vâlcea, Sat Mihăeşti, Comuna Mihăeşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 39200063
Cod înmatriculare J2018000317387
EUID ROONRC.J2018000317387
Data înmatriculării 2018-04-17
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani

Adresă

România, Vâlcea, Sat Mihăeşti, Comuna Mihăeşti, Terchilă, 38, 247375

Țară: România
Județ: Vâlcea
Localitate: Sat Mihăeşti, Comuna Mihăeşti
Stradă: Terchilă
Număr: 38
Cod poștal: 247375

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 5.319 RON 5.347 RON 4.902 RON 374 RON 445 RON 15.969 RON 0 RON 15.969 RON −94.260 RON 110.252 RON 0 RON 9.799 RON 0 RON 23 RON 0
2024 1.711 RON 1.724 RON 6.159 RON −4.435 RON −4.435 RON 14.103 RON 0 RON 14.103 RON −98.695 RON 112.798 RON 0 RON 9.307 RON 0 RON 0 RON 0
2025 7.452 RON 10.271 RON 10.139 RON 111 RON 132 RON 33.837 RON 0 RON 33.837 RON −98.584 RON 136.907 RON 0 RON 6.390 RON 0 RON 4.486 RON 0

Reprezentanți și administratori (2)

CIOVICĂ ION LIVIU
administrator
Vâlcea, România
Pagina administratorului
CIOVICĂ VASILE-LAURENŢIU
administrator
Vâlcea, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (22)

Lideri din domeniu

Top companii din Vâlcea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 20 companii din județul Vâlcea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−98.584 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.25) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 404.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
7,5 K RON
Rezultat Net 2025
111 RON
Total Active 2025
33,8 K RON
Scor Bonitate
45/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 45/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 5,3 K RON 1,7 K RON 7,5 K RON
Venituri totale 5,3 K RON 1,7 K RON 10,3 K RON
Cheltuieli totale 4,9 K RON 6,2 K RON 10,1 K RON
Rezultat net 374 RON −4,4 K RON 111 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 7,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−98.584 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,25 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,25 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,20 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 0,25 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante33,8 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe6,4 K RON
Numerar27,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 1,17
Durata încasare (zile) 313

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
1,8%
Marjă netă
1,5%
ROA
0,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 110,3 K RON 16,0 K RON 690,4%
2024 112,8 K RON 14,1 K RON 799,8%
2025 136,9 K RON 33,8 K RON 404,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

45
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 5,3 K RON 1,7 K RON 7,5 K RON ▲ 335,5%
Rezultat net 374 RON −4,4 K RON 111 RON ▲ 102,5%
Total active 16,0 K RON 14,1 K RON 33,8 K RON ▲ 139,9%
Capitaluri proprii −94,3 K RON −98,7 K RON −98,6 K RON ▲ 0,1%
Datorii totale 110,3 K RON 112,8 K RON 136,9 K RON ▲ 21,4%
Lichiditate curentă 0,14 0,13 0,25 ▲ 97,8%
Marjă netă (%) 7,03 -259,21 1,49 ▲ 100,6%
Scor bonitate 37 12 45 ▲ 275,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (111 RON).

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 404.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (45/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate