Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MORETTI REAL ESTATE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Timiş, Municipiul Timişoara, Turda, 28, 300310
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 53.561 RON | 54.677 RON | 76.509 RON | −23.470 RON | −21.832 RON | 3.854.230 RON | 3.784.087 RON | 70.143 RON | −23.270 RON | 3.877.500 RON | 0 RON | 17.806 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 35.949 RON | 35.949 RON | 103.733 RON | −68.862 RON | −67.784 RON | 3.745.646 RON | 3.689.089 RON | 56.557 RON | −92.132 RON | 3.837.778 RON | 0 RON | 18.670 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 37.117 RON | 37.117 RON | 156.299 RON | −120.296 RON | −119.182 RON | 3.626.464 RON | 3.594.091 RON | 32.373 RON | −212.428 RON | 3.838.892 RON | 0 RON | 18.670 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 293.628 RON | 293.628 RON | 166.744 RON | 118.252 RON | 126.884 RON | 4.021.222 RON | 3.499.093 RON | 522.129 RON | 179.433 RON | 3.841.789 RON | 0 RON | 449.101 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 178.187 RON | 178.187 RON | 136.958 RON | 34.831 RON | 41.229 RON | 3.914.350 RON | 3.404.095 RON | 510.255 RON | 214.264 RON | 3.700.086 RON | 0 RON | 448.238 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 179.090 RON | 179.090 RON | 137.324 RON | 34.930 RON | 41.766 RON | 3.856.924 RON | 3.309.097 RON | 547.827 RON | 250.020 RON | 3.606.904 RON | 0 RON | 463.170 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 181.291 RON | 181.366 RON | 166.359 RON | 12.853 RON | 15.007 RON | 3.740.355 RON | 3.214.099 RON | 526.256 RON | 263.133 RON | 3.477.222 RON | 0 RON | 457.314 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Timiş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 1,123 companii din județul Timiş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.15) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 93% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 53,6 K RON | 35,9 K RON | 37,1 K RON | 293,6 K RON | 178,2 K RON | 179,1 K RON | 181,3 K RON |
| Venituri totale | 54,7 K RON | 35,9 K RON | 37,1 K RON | 293,6 K RON | 178,2 K RON | 179,1 K RON | 181,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 76,5 K RON | 103,7 K RON | 156,3 K RON | 166,7 K RON | 137,0 K RON | 137,3 K RON | 166,4 K RON |
| Rezultat net | −23,5 K RON | −68,9 K RON | −120,3 K RON | 118,3 K RON | 34,8 K RON | 34,9 K RON | 12,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 252,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,15 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,15 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,08 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,40 |
| Durata încasare (zile) | 921 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,88 M RON | 3,85 M RON | 100,6% |
| 2020 | 3,84 M RON | 3,75 M RON | 102,5% |
| 2021 | 3,84 M RON | 3,63 M RON | 105,9% |
| 2022 | 3,84 M RON | 4,02 M RON | 95,5% |
| 2023 | 3,70 M RON | 3,91 M RON | 94,5% |
| 2024 | 3,61 M RON | 3,86 M RON | 93,5% |
| 2025 | 3,48 M RON | 3,74 M RON | 93,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 53,6 K RON | 35,9 K RON | 37,1 K RON | 293,6 K RON | 178,2 K RON | 179,1 K RON | 181,3 K RON | ▲ 1,2% |
| Rezultat net | −23,5 K RON | −68,9 K RON | −120,3 K RON | 118,3 K RON | 34,8 K RON | 34,9 K RON | 12,9 K RON | ▼ 63,2% |
| Total active | 3,85 M RON | 3,75 M RON | 3,63 M RON | 4,02 M RON | 3,91 M RON | 3,86 M RON | 3,74 M RON | ▼ 3,0% |
| Capitaluri proprii | −23,3 K RON | −92,1 K RON | −212,4 K RON | 179,4 K RON | 214,3 K RON | 250,0 K RON | 263,1 K RON | ▲ 5,2% |
| Datorii totale | 3,88 M RON | 3,84 M RON | 3,84 M RON | 3,84 M RON | 3,70 M RON | 3,61 M RON | 3,48 M RON | ▼ 3,6% |
| Lichiditate curentă | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,14 | 0,14 | 0,15 | 0,15 | ▼ 0,4% |
| Marjă netă (%) | -43,82 | -191,55 | -324,10 | 40,27 | 19,55 | 19,50 | 7,09 | ▼ 63,6% |
| Scor bonitate | 19 | 12 | 19 | 61 | 48 | 56 | 36 | ▼ 35,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (12,9 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 252,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 93% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (36/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.