ONSEA YACHTING S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Municipiul Piteşti, EMIL RACOVIŢĂ, 37B, 110161
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 65.705 RON | 70.647 RON | 48.381 RON | 18.781 RON | 22.266 RON | 30.604 RON | 11 RON | 30.593 RON | 18.991 RON | 11.613 RON | 109 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 30.014 RON | 30.076 RON | 27.875 RON | 1.836 RON | 2.201 RON | 55.348 RON | 0 RON | 55.348 RON | 20.827 RON | 34.521 RON | 109 RON | 2.043 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 3.000 RON | 3.441 RON | 6.052 RON | −2.611 RON | −2.611 RON | 26.344 RON | 0 RON | 26.344 RON | 18.216 RON | 8.128 RON | 109 RON | 16.972 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4540 Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 5010 Transporturi maritime și costiere de pasageri
- 5030 Transportul de pasageri pe căi navigabile interioare
- 5222 Activități de servicii anexe transporturilor pe apă
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
- 7734 Activități de închiriere și leasing cu echipamente de transport pe apă
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 7990 Alte servicii de rezervare și asistență turistică
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7721 — Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
Top format din 32 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−2.611 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 65,7 K RON | 30,0 K RON | 3,0 K RON |
| Venituri totale | 70,6 K RON | 30,1 K RON | 3,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 48,4 K RON | 27,9 K RON | 6,1 K RON |
| Rezultat net | 18,8 K RON | 1,8 K RON | −2,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −29,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,24 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,23 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,14 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,24 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 27,52 |
| Durata stocaj (zile) | 13 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,18 |
| Durata încasare (zile) | 2.065 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 11,6 K RON | 30,6 K RON | 38,0% |
| 2024 | 34,5 K RON | 55,3 K RON | 62,4% |
| 2025 | 8,1 K RON | 26,3 K RON | 30,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 65,7 K RON | 30,0 K RON | 3,0 K RON | ▼ 90,0% |
| Rezultat net | 18,8 K RON | 1,8 K RON | −2,6 K RON | ▼ 242,2% |
| Total active | 30,6 K RON | 55,3 K RON | 26,3 K RON | ▼ 52,4% |
| Capitaluri proprii | 19,0 K RON | 20,8 K RON | 18,2 K RON | ▼ 12,5% |
| Datorii totale | 11,6 K RON | 34,5 K RON | 8,1 K RON | ▼ 76,5% |
| Lichiditate curentă | 2,63 | 1,60 | 3,24 | ▲ 102,2% |
| Marjă netă (%) | 28,58 | 6,12 | -87,03 | ▼ 1.522,1% |
| Scor bonitate | 87 | 65 | 64 | ▼ 1,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (3.24), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.