Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MULTILINGVISTICA SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, Str. Prof. Constantin Georgian, 20, 1, 4, 70000, 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 5.200 RON | 5.200 RON | 5.542 RON | −498 RON | −342 RON | 138.281 RON | 1.729 RON | 136.552 RON | 138.040 RON | 241 RON | 0 RON | 8.379 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 25.633 RON | 25.633 RON | 7.069 RON | 17.795 RON | 18.564 RON | 156.306 RON | 637 RON | 155.669 RON | 155.834 RON | 472 RON | 0 RON | 7.398 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 54.515 RON | 54.515 RON | 29.060 RON | 24.006 RON | 25.455 RON | 180.363 RON | 0 RON | 180.363 RON | 179.840 RON | 523 RON | 0 RON | 1.638 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 15.353 RON | 15.353 RON | 22.118 RON | −7.225 RON | −6.765 RON | 154.818 RON | 132 RON | 154.686 RON | 154.609 RON | 209 RON | 0 RON | 5.331 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 34.409 RON | 34.409 RON | 39.976 RON | −7.373 RON | −5.567 RON | 128.220 RON | 132 RON | 128.088 RON | 127.676 RON | 544 RON | 5 RON | 7.386 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 17.580 RON | 17.580 RON | 30.677 RON | −14.048 RON | −13.097 RON | 110.359 RON | 3.683 RON | 106.676 RON | 92.432 RON | 17.927 RON | 5 RON | 7.508 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 12.020 RON | 12.020 RON | 16.794 RON | −4.774 RON | −4.774 RON | 90.047 RON | 2.590 RON | 87.457 RON | 87.658 RON | 2.389 RON | 5 RON | 8.008 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7430 — Activități de traducere scrisă și orală (interpreți)
Top format din 633 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−4.774 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,2 K RON | 25,6 K RON | 54,5 K RON | 15,4 K RON | 34,4 K RON | 17,6 K RON | 12,0 K RON |
| Venituri totale | 5,2 K RON | 25,6 K RON | 54,5 K RON | 15,4 K RON | 34,4 K RON | 17,6 K RON | 12,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 5,5 K RON | 7,1 K RON | 29,1 K RON | 22,1 K RON | 40,0 K RON | 30,7 K RON | 16,8 K RON |
| Rezultat net | −498 RON | 17,8 K RON | 24,0 K RON | −7,2 K RON | −7,4 K RON | −14,0 K RON | −4,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 21,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 36,61 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 36,61 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 33,25 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 37,69 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2.404,00 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,50 |
| Durata încasare (zile) | 243 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 241 RON | 138,3 K RON | 0,2% |
| 2020 | 472 RON | 156,3 K RON | 0,3% |
| 2021 | 523 RON | 180,4 K RON | 0,3% |
| 2022 | 209 RON | 154,8 K RON | 0,1% |
| 2023 | 544 RON | 128,2 K RON | 0,4% |
| 2024 | 17,9 K RON | 110,4 K RON | 16,2% |
| 2025 | 2,4 K RON | 90,0 K RON | 2,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,2 K RON | 25,6 K RON | 54,5 K RON | 15,4 K RON | 34,4 K RON | 17,6 K RON | 12,0 K RON | ▼ 31,6% |
| Rezultat net | −498 RON | 17,8 K RON | 24,0 K RON | −7,2 K RON | −7,4 K RON | −14,0 K RON | −4,8 K RON | ▲ 66,0% |
| Total active | 138,3 K RON | 156,3 K RON | 180,4 K RON | 154,8 K RON | 128,2 K RON | 110,4 K RON | 90,0 K RON | ▼ 18,4% |
| Capitaluri proprii | 138,0 K RON | 155,8 K RON | 179,8 K RON | 154,6 K RON | 127,7 K RON | 92,4 K RON | 87,7 K RON | ▼ 5,2% |
| Datorii totale | 241 RON | 472 RON | 523 RON | 209 RON | 544 RON | 17,9 K RON | 2,4 K RON | ▼ 86,7% |
| Lichiditate curentă | 566,61 | 329,81 | 344,86 | 740,12 | 235,46 | 5,95 | 36,61 | ▲ 515,2% |
| Marjă netă (%) | -9,58 | 69,42 | 44,04 | -47,06 | -21,43 | -79,91 | -39,72 | ▲ 50,3% |
| Scor bonitate | 64 | 95 | 100 | 64 | 64 | 57 | 72 | ▲ 26,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Lichiditate curentă bună (36.61), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 72/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 21,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.