Publicitate

M.M.BIO COOPERATIVĂ AGRICOLĂ

CUI: 44813315 C2021000008145 CA Covasna, Sat Micfalău, Comuna Micfalău
Mandat administratori expirat

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44813315
Cod înmatriculare C2021000008145
EUID ROONRC.C2021000008145
Data înmatriculării 2021-08-30
Formă juridică CA
Stare Mandat administratori expirat
Ani de activitate 5 ani

Adresă

România, Covasna, Sat Micfalău, Comuna Micfalău, MICFALĂU, 367, 527115

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Sat Micfalău, Comuna Micfalău
Stradă: MICFALĂU
Număr: 367
Cod poștal: 527115

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2021 0 RON 0 RON 2.243 RON −2.243 RON −2.243 RON 7.757 RON 0 RON 7.757 RON 7.757 RON 0 RON 145 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0
2022 293.372 RON 329.222 RON 330.340 RON −1.118 RON −1.118 RON 14.132.527 RON 4.172.567 RON 9.959.960 RON 6.639 RON 4.478.453 RON 0 RON 9.946.091 RON 9.647.435 RON 0 RON 0
2023 988.855 RON 1.722.492 RON 1.777.912 RON −55.420 RON −55.420 RON 10.428.181 RON 7.008.001 RON 3.420.180 RON −48.781 RON 3.902.227 RON 0 RON 3.167.957 RON 6.574.735 RON 0 RON 0
2024 1.271.379 RON 2.160.153 RON 2.304.898 RON −144.745 RON −144.745 RON 7.518.287 RON 6.887.710 RON 630.577 RON −193.525 RON 1.989.338 RON 0 RON 625.540 RON 5.722.474 RON 0 RON 0
2025 1.530.790 RON 2.447.048 RON 2.385.410 RON 61.638 RON 61.638 RON 6.180.583 RON 5.896.926 RON 283.657 RON −131.887 RON 1.480.580 RON 8.552 RON 270.213 RON 4.831.890 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (3)

MÁLNÁSI ERVIN
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
KICSI CSABA
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
SZÁSZ ISTVÁN-ENDRE
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (6)

Lideri din domeniu

Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 17 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2021–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−131.887 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.19) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2025
1,53 M RON
Rezultat Net 2025
61,6 K RON
Total Active 2025
6,18 M RON
Scor Bonitate
40/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 40/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20212022202320242025
Cifra de afaceri 0 RON 293,4 K RON 988,9 K RON 1,27 M RON 1,53 M RON
Venituri totale 0 RON 329,2 K RON 1,72 M RON 2,16 M RON 2,45 M RON
Cheltuieli totale 2,2 K RON 330,3 K RON 1,78 M RON 2,30 M RON 2,39 M RON
Rezultat net −2,2 K RON −1,1 K RON −55,4 K RON −144,7 K RON 61,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,03 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−131.887 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,19 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,19 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 4,17 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate5,90 M RON (95.4%)
Active circulante283,7 K RON (4.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri8,6 K RON
Creanțe270,2 K RON
Numerar4,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 179,00
Durata stocaj (zile) 2
Rotație creanțe (ori/an) 5,67
Durata încasare (zile) 64

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
4,0%
Marjă netă
4,0%
ROA
1,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2021 0 RON 7,8 K RON 0,0%
2022 4,48 M RON 14,13 M RON 31,7%
2023 3,90 M RON 10,43 M RON 37,4%
2024 1,99 M RON 7,52 M RON 26,5%
2025 1,48 M RON 6,18 M RON 24,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

40
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 293,4 K RON 988,9 K RON 1,27 M RON 1,53 M RON ▲ 20,4%
Rezultat net −2,2 K RON −1,1 K RON −55,4 K RON −144,7 K RON 61,6 K RON ▲ 142,6%
Total active 7,8 K RON 14,13 M RON 10,43 M RON 7,52 M RON 6,18 M RON ▼ 17,8%
Capitaluri proprii 7,8 K RON 6,6 K RON −48,8 K RON −193,5 K RON −131,9 K RON ▲ 31,9%
Datorii totale 0 RON 4,48 M RON 3,90 M RON 1,99 M RON 1,48 M RON ▼ 25,6%
Lichiditate curentă 2,22 0,88 0,32 0,19 ▼ 39,6%
Marjă netă (%) -0,38 -5,60 -11,38 4,03 ▲ 135,4%
Scor bonitate 47 47 24 19 40 ▲ 110,5%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (61,6 K RON).
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,03 M RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Scor de bonitate scăzut (40/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.

Publicitate