Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SMART INCLUSION S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Botoşani, Municipiul Botoşani, Primăverii, 23, A, 3, 10, 710164, camera 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 3.416.683 RON | 3.416.690 RON | 3.009.451 RON | 366.538 RON | 407.239 RON | 925.825 RON | 1.415 RON | 924.410 RON | 33.610 RON | 892.215 RON | 4.012 RON | 514.370 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 3.401.465 RON | 3.401.468 RON | 3.047.704 RON | 305.982 RON | 353.764 RON | 461.406 RON | 6.517 RON | 454.889 RON | 49.591 RON | 411.815 RON | 24.129 RON | 342.911 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2025 | 3.321.543 RON | 3.321.544 RON | 3.021.272 RON | 258.745 RON | 300.272 RON | 474.817 RON | 28.576 RON | 446.241 RON | 23.336 RON | 451.481 RON | 2.301 RON | 328.887 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (24)
- 1421 Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte
- 1423 Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
- 1721 Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 1725 Fabricarea altor articole din hârtie și carton n.c.a.
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 3100 Fabricarea de mobilă
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 7820 Activități ale agențiilor de plasare temporară a forței de muncă și furnizarea altor resurse umane
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8123 Alte activități de curățenie
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Lideri din domeniu
Top companii din Botoşani, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
1721 — Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
Top format din 8 companii din județul Botoşani. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.99) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 95.1% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,42 M RON | 3,40 M RON | 3,32 M RON |
| Venituri totale | 3,42 M RON | 3,40 M RON | 3,32 M RON |
| Cheltuieli totale | 3,01 M RON | 3,05 M RON | 3,02 M RON |
| Rezultat net | 366,5 K RON | 306,0 K RON | 258,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,28 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,99 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,98 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,25 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,05 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1.443,52 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,10 |
| Durata încasare (zile) | 36 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 892,2 K RON | 925,8 K RON | 96,4% |
| 2024 | 411,8 K RON | 461,4 K RON | 89,3% |
| 2025 | 451,5 K RON | 474,8 K RON | 95,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,42 M RON | 3,40 M RON | 3,32 M RON | ▼ 2,3% |
| Rezultat net | 366,5 K RON | 306,0 K RON | 258,7 K RON | ▼ 15,4% |
| Total active | 925,8 K RON | 461,4 K RON | 474,8 K RON | ▲ 2,9% |
| Capitaluri proprii | 33,6 K RON | 49,6 K RON | 23,3 K RON | ▼ 52,9% |
| Datorii totale | 892,2 K RON | 411,8 K RON | 451,5 K RON | ▲ 9,6% |
| Lichiditate curentă | 1,04 | 1,10 | 0,99 | ▼ 10,5% |
| Marjă netă (%) | 10,73 | 9,00 | 7,79 | ▼ 13,4% |
| Scor bonitate | 60 | 62 | 41 | ▼ 33,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (258,7 K RON).
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 95.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (41/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.