SOCIETATEA COMERCIALA DE TRATAMENT BALNEAR BUZIAS SA
Date generale
Adresă
România, Timiş, Loc. Buziaş, Oraş Buziaş, AVRAM IANCU, 12, P, 305100, CAMERA 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 9.008.115 RON | 9.209.101 RON | 12.085.190 RON | −2.876.089 RON | −2.876.089 RON | 25.318.655 RON | 24.067.827 RON | 1.250.828 RON | 15.852.611 RON | 9.468.853 RON | 31.256 RON | 377.778 RON | 0 RON | 124.518 RON | 53 |
| 2024 | 10.409.382 RON | 10.517.982 RON | 11.983.129 RON | −1.465.147 RON | −1.465.147 RON | 23.961.759 RON | 22.499.530 RON | 1.462.229 RON | 14.387.464 RON | 9.456.840 RON | 53.093 RON | 569.860 RON | 0 RON | 80.715 RON | 58 |
| 2025 | 9.556.767 RON | 11.857.225 RON | 13.256.637 RON | −1.399.412 RON | −1.399.412 RON | 21.094.944 RON | 20.757.992 RON | 336.952 RON | 12.988.052 RON | 8.180.266 RON | 14.480 RON | 228.081 RON | 0 RON | 73.374 RON | 60 |
Reprezentanți și administratori (5)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (19)
- 0899 Alte activități extractive n.c.a.
- 0990 Activități de servicii anexe pentru extracția mineralelor
- 4939 Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5510 Hoteluri și alte facilități de cazare similare
- 5610 Restaurante
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5629 Alte servicii de alimentaţie n.c.a.
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8532 Învățământ secundar, tehnic sau profesional
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 8622 Activități de asistență medicală specializată
- 8690 Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
- 8710 Activități ale centrelor de îngrijire medicală
- 8730 Activități ale căminelor de bătrâni și ale căminelor pentru persoane cu dizabilități aflate în incapacitate de a se îngriji singure
- 9311 Activități ale bazelor sportive
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Timiş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5510 — Hoteluri și alte facilități de cazare similare
Top format din 111 companii din județul Timiş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.04) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.399.412 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 9,01 M RON | 10,41 M RON | 9,56 M RON |
| Venituri totale | 9,21 M RON | 10,52 M RON | 11,86 M RON |
| Cheltuieli totale | 12,09 M RON | 11,98 M RON | 13,26 M RON |
| Rezultat net | −2,88 M RON | −1,47 M RON | −1,40 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 10,21 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,04 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,04 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,58 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 660,00 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 41,90 |
| Durata încasare (zile) | 9 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 9,47 M RON | 25,32 M RON | 37,4% |
| 2024 | 9,46 M RON | 23,96 M RON | 39,5% |
| 2025 | 8,18 M RON | 21,09 M RON | 38,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 9,01 M RON | 10,41 M RON | 9,56 M RON | ▼ 8,2% |
| Rezultat net | −2,88 M RON | −1,47 M RON | −1,40 M RON | ▲ 4,5% |
| Total active | 25,32 M RON | 23,96 M RON | 21,09 M RON | ▼ 12,0% |
| Capitaluri proprii | 15,85 M RON | 14,39 M RON | 12,99 M RON | ▼ 9,7% |
| Datorii totale | 9,47 M RON | 9,46 M RON | 8,18 M RON | ▼ 13,5% |
| Lichiditate curentă | 0,13 | 0,15 | 0,04 | ▼ 73,4% |
| Marjă netă (%) | -31,93 | -14,08 | -14,64 | ▼ 4,0% |
| Scor bonitate | 42 | 55 | 42 | ▼ 23,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 10,21 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (42/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.